• 04/07/2022 02:42

ComfortJet – nová značka českých vlaků pro rychlost 230 km/h

grafika České Dráhy
Stránka navštívena: 284
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 18 Sekund
České dráhy vytvoří po InterJetu další značku vlaků. Nové vlaky ComfortJet v systému push-pull budou sloužit k obsluze mezinárodních linek do Německa rychlostí 230 km/h.
Značka ComfortJet se má v Evropě objevit v roce 2024. Poté mají být hotové a homologované vagony objednané Českými drahami u Siemens Mobility – Škoda Transportation. Nejedná se však o vozidla, která již jezdí z Prahy do Chebu pod značkou InterJet, ale o podobné vagony připravené na rychlost 230 km/h. České dráhy si objednalo 180 vozů (včetně řídících vozů). Výroba prvního z nich má začít v nejbližších měsících (první polovina roku 2022). Proběhne ve Vídni (výroba konstrukce) a v Ostravě (vývoj zařízení, systémů, dokončování).

V zaměstnanecké anketě byl vybrán název pro vlaky ComfortJet. To odráží, že jde o vyšší úroveň služeb než ve vlacích InterJet, vysvětlil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský citovaný portálem zdopravy.cz.

Nové vagony mají mít o něco pohodlnější interiéry než ty, které má InterJet. Mají obsahovat jídelní vůz, budou také rychlejší. V prostoru pro cestující 2. třídy bude malé dětské kino, mezi vagony se bude možné pohybovat širokými dveřmi, celý prostor má být bezbariérový. Vagóny budou tlakotěsné, na palubě bude k dispozici zábavní systém, bude prostor pro přepravu až 12 jízdních kol. Vagony mají být kromě České republiky homologovány pro provoz v Německu, Polsku, Rakousku, Slovensku a Maďarsku.

České dráhy aktuálně hledají lokomotivy, které vagony odvezou do Hamburku a Grazu (na některých úsecích v Německu a Rakousku lze již využít plánovanou maximální rychlost pro vlaky) nebo do Budapešti. Oblíbeným je Siemens Mobility, i když dopravce o podaných nabídkách zatím neinformoval.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
100 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %