Foto: Sun-Times Media Wire

Letušky dvou největších leteckých společností ve městě v úterý protestovaly na letištích Midway a O’Hare a požadovaly nové smlouvy, které by zajistily lepší ekonomické a pracovní podmínky. Tyto změny jsou důležité pro pracovní sílu, která podle odborových předáků trpí kvůli pandemii vyhořením. Téměř 200 odborově organizovaných letušek se Southwest Airlines v pondělí ráno lemovalo Cicero Avenue před mezinárodním letištěm Midway a drželo cedule urážející leteckou společnost, o které tvrdí, že dává zisk nad zaměstnance. Skandovali a jásali, zatímco řidiči projíždějících nákladních a osobních aut troubili na podporu.

Reklamy

Nedlouho poté se na mezinárodním letišti O’Hare shromáždilo přes 100 letušek United Airlines, aby udělali totéž, drželi nápisy a pochodovali, zatímco kolem spěchali cestující, aby se odbavili na své lety. Letušky na jihozápadě jsou zastoupeny organizací Transportation Workers Union of America Local 556, zatímco ty s United jsou s Asociací letušek-CWA. Local 556 má přes 18 000 členů po celé zemi, z nichž asi 2 500 sídlí v Chicagu. Účastníci úterního protestu byli mimo službu.

Společnosti se zaměstnanci nekomunikují

Corliss King, letuška Southwest a druhý viceprezident Local 556, řekl, že chtějí, aby se vedení zapojilo do smysluplných jednání. “Palubní průvodčí jsou tváří Southwest Airlines; dotýkáme se každého jednotlivého cestujícího, který projde dveřmi Southwest, a měli bychom být oceněni za náš příspěvek ke konečnému výsledku,” řekl King. “A já nevěřím, že se to děje.”

Mezi požadavky jejího odboru patří výplata za všechen čas, který vložili do letu. V současné době není obsluha na hodinách, dokud se dveře letadla nezavřou. Když se po přistání otevřou dveře, zhasnou. Chtějí také větší kontrolu nad svými plány a lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Aby toho dosáhli, chtějí ukončit politiku, která vyžaduje, aby letušky byly v pohotovosti, 24 hodin denně, tři dny v kuse.

King řekl, že tato zásada na zavolání u Southwest Airline je něco, čemu nepodléhají ani hasiči nebo policisté – a představuje jasné nebezpečí pro cestující. “Je velmi důležité si uvědomit, že jsme bezpečnostní profesionálové,” řekl King. „Změny, které požadujeme, se týkají bezpečnosti, abychom zajistili, že se naši cestující dostanou tam, kam mají cestovat, včas a bezpečně, ale protože s námi pracovali 14 nebo někdy 16 hodin předchozí noc. „Nedostáváme odpočinek, který bychom potřebovali, nebo někdy nemáme ani hotelový pokoj.“

To je důvod, proč, řekl King, chtějí, aby Southwest Airlines poskytly vhodné podmínky pro spaní a stravování během práce. Nyní jsou některé letušky nuceny spát na letištích místo hotelů a během nočních cest se snaží najít jídlo, řekla. Svaz a Southwest vedou jednání o smlouvě posledních pět let. Stará smlouva vypršela, ale zůstává v platnosti až do nové smlouvy. To ale firmě nebrání v tom, aby mezitím provedla nějaké změny, uvedl svaz.

Mediace má začít v listopadu

Letušky Southwest také protestovaly na devíti dalších velkých letištích po celé zemi. Chris Perry, mluvčí Southwest Airlines, řekl, že bude pokračovat ve vyjednávání s Local 556 v procesu zprostředkování a povzbuzuje své zaměstnance, aby „vyjádřili své názory“. “Informační demonstrace jsou běžné během vyjednávání o smlouvě a nepředpokládáme žádné narušení provozu způsobené demonstrací letušky mimo službu,” řekl Perry.

Letušky United Airlines také demonstrovaly mimo letiště po celé zemi a požadovaly hodně z toho samého. Scott Pejas, letuška United a prezident chicagské pobočky jeho AFA, řekl, že United mají provozní problémy, které se neřeší a způsobují, že letušky jsou až pět hodin v čekání na úkol – nebo na hotelový pokoj. “Společnost nespolupracuje s odbory, aby se tyto problémy vyřešily,” řekl Pejas. “Chceme jen, aby společnost seděla u stolu a řešila s námi tyto problémy, protože neustále říkají, že budou najímat více pracovních sil, aby tyto problémy vyřešili, ale faktem je, že to nevidíme.”

Pejas řekl, že vyplnění těchto mezer v pracovní síle je důležité, protože letecký průmysl se připravuje na nadcházející rušnou sezónu dovolených. “Před pandemií jsme měli více než 110 plánovačů a dnes se tomuto číslu ani zdaleka neblížíme, i když se naši cestující zvýšili na úroveň před pandemií,” řekl Pejas. Mluvčí United Airlines uvedl, že „tvrdě pracovali na zkrácení čekacích dob pro letušky“, což zahrnuje více náborů.

Zdroj: Sun-Times Media Wire

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading