Letiště Praha pokračuje ve snižování emisí. Motivuje k tomu také své partnery

redakce

Letiště Praha zapojuje své obchodní partnery do snižování emisí oxidu uhličitého. Už v roce 2010 se zapojilo do iniciativy Airport Carbon Accreditation (ACA), která pod záštitou Mezinárodního sdružení letišť (ACI), nezávisle hodnotí světová letiště a oceňuje jejich úsilí ve snižování uhlíkové stopy. Letiště Praha letos znovu obhájilo certifikát 3. úrovně, který se vyznačuje právě zapojením partnerů – leteckých společností, nájemců, dodavatelů cateringových služeb a dalších.

Reklamy

„V loňském roce jsme se díky úsporným opatřením dostali ke snížení emisí o 72 procent oproti roku 2009. Počítáme s tím, že uhlíkové neutrality dosáhneme do roku 2030 a čisté uhlíkové neutrality do roku 2050. Víme však, že před námi není jednoduchá cesta. Celých 85 procent emisí totiž tvoří emise třetích stran – tedy našich dodavatelů a leteckých společností. Proto ke snižování emisí motivujeme také je,“ říká Soňa Hykyšová, ředitelka pro oblast životního prostředí, udržitelnosti a ESG Letiště Praha.

Samotná motivace dodavatelů a partnerů probíhá různými způsoby. Letiště Praha pořádá pro dopravce soutěž TOP Sustainable Airline, ve které kromě hluku a emisí sleduje rovněž přístup celé aerolinky k udržitelnosti. Letecké společnosti tak mají motivaci nasazovat na linky do Prahy nová moderní letadla, která mají nižší emise i hlukovou zátěž. K úspoře emisí navíc dochází i díky změně odletových postupů, které vstoupily v platnost během pandemie onemocnění Covid-19.

Zapojují se i dceřiné společnosti

V současné době probíhá příprava infrastruktury pro přechod na elektrický pohon pozemní letištní techniky Czech Airlines Handling. Ke snižování uhlíkové stopy jsou motivování rovněž zaměstnanci Letiště Praha například v rámci projektu Do práce na kole.

Letiště Praha snižuje CO₂ v průměru o tři až pět tisíc tun ročně. Zásluhu na tom mají zavedená úsporná opatření, jako jsou využití úsporných LED žárovek, výměna chladicích jednotek, kotlů a hořáků za efektivnější, využití odpadního tepla na čistírně odpadních vod a další. Od roku 2019 využívá také zelenou elektřinu prostřednictvím tzv. záruk původu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů, kterou nabízí i dceřiným společnostem a nájemcům.

Hlavním cílem programu Airport Carbon Accreditation je podpořit provozovatele letišť v jejich snahách snižovat emise skleníkových plynů vznikajících z různých letištních činností. Program sdružuje stovky letišť po celém světě, která mapují svoji uhlíkovou stopu a realizují postupy k jejímu snížení.

foto letiště Praha

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Next Post

9 miliard dolarů na severovýchodní koridor v USA

Americké ministerstvo dopravy věnuje téměř 9 miliard dolarů na obnovu infrastruktury a rozšíření osobní dopravy na severovýchodním koridoru Amtraku. Trasa mezi Washingtonem DC, Baltimorem, Philadelphií a New Yorkem a také Bostonem je nejvytíženější hlavní linkou v USA s více než 200 miliony cestujících ročně. FRA (Federální správa železnic) zveřejnila seznam prioritních projektů […]

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading