Aliance leteckých společností Star Alliance přidala čtvrté letiště, kde bude možné biometrické odbavení. Po letištích ve Frankfurtu, Mnichově a Vídni přišel na řadu Hamburg. Namísto palubních lístků budou cestující využívat systém využívající technologii rozpoznávání obličeje, která usnadňuje bezkontaktní a samoobslužné odbavení zavazadel, pasové odbavení, přístup k bezpečnostní kontrole, vstup do business lounge nebo průchod s palubní vstupenkou, dále postup skenování i při příchodu k odbavení a nástupu do letadla.

Vzhledem k v poslední době stále populárnější možnosti poskytnout cestujícím na letištích bezkontaktní, hygienický a bezvirový zážitek, bude používání biometrie v příštích letech nepochybně zavedeno ještě ve větším měřítku. Podle průzkumu mezi cestujícími, který v roce 2021 provedla Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA), bylo zjištěno, že 73 procent cestujících (dotazovaní) jsou nyní připraveni sdílet své biometrické údaje, ve srovnání s pouhými 46 %. V období před rozšířením pandemie koronaviru v roce 2019 .

Biometrického odbavovacího systému aliance se zatím účastní pouze dopravci v rámci skupiny Lufthansa, a to Lufthansa, SWISS a Austrian Airlines. Star Alliance však zajišťuje, že počet dopravců bude neustále růst.

Musíte se zaregistrovat

pouze jednou cestující se stačí zaregistrovat prostřednictvím aplikace letecké společnosti nebo aliance. Po výběru „Star Alliance Biometrics“ stačí pouze souhlasit se sdílením údajů o vašem pasu, věrnostních kartách operátora a pořídit ověřovací fotografii. Po registraci jsou údaje o cestujících uloženy v systémech všech zúčastněných leteckých společností a letišť, které využívají technologii poskytovanou Star Alliance.

Systém je navíc podporován biometrickým řešením SITA Smart Path. Společnost již má infrastrukturu k dispozici na více než 460 letištích po celém světě, což dává naději na rozsáhlé využití v budoucnu. V současné době systém pouze usnadňuje cestu cestujícího k bezpečnostní kontrole a nástupním branám. Brzy se však služba rozšíří o vylepšení dalších bodů, kde cestující přichází do kontaktu s pracovníky letiště nebo více dotykových bodů. Pokročilý algoritmus dokonce rozpoznává lidi s ochrannými maskami.

Letiště spokojeno

Mirjam Fröhlich, vedoucí správy cestujících a zavazadel na letišti v Hamburku, uvedla, že letiště je spokojeno s tím, že tato technologie bude nyní na letišti v Hamburku k dispozici. Zvyšuje se tím komfort cestujících při vstupu na bezpečnostní kontrolu a u odletových bran. Nová technologie šetří další čas a dělá proces kontroly na centrálních bodech na letišti ještě hladší. To je zcela v zájmu našich cestujících, přiznal Fröhlich.

Star Alliance Biometrics uchovává registrované číslo Frequent Flyer, až pět fotografií cestujících, datum vypršení platnosti pasu, PIN kód a bezpečnostní otázky pro případ uzamčení účtu. Aplikace neukládá jméno klienta.

Vlastnosti biometrie

Biometrie je termín, který označuje jedinečné individuální fyzické rysy, jako jsou otisky prstů, které lze automaticky použít k ověření něčí identity. Rozšíření této technologie je velmi slibné, pokud jde o výkon cestujících v letištním provozu. Existuje již dlouhou dobu, ale v posledních letech biometrický odbavovací systém dospěl a stal se mnohem sofistikovanějším a přesnějším.
Pro leteckou dopravu jsou nejužitečnější biometrické údaje související s rozpoznáváním obličeje, protože všechny dokumenty, které již k prokázání totožnosti někoho používají, jsou založeny na obličeji (pas, řidičský průkaz, občanský průkaz atd.), a lze je tedy snadno ověřit zadáním v osobní složce.

Americké aerolinky Delta Air Lines jsou průkopníkem v zavádění biometrie do řešení letišť. Dopravce z Atlanty spustil v roce 2018 na mezinárodním letišti Hartsfield-Jackson v Atlantě první „biometrický terminál“ na světě. V loňském roce letecké společnosti rozšířily používání biometrických prvků k rozpoznání digitální identity pro domácí cestující. Bylo to možné, protože aerolinky uzavřely exkluzivní partnerství s TSA PreCheck. Technologie byla poprvé představena na letišti Detroit Metropolitan Wayne County Airport a poté na mezinárodním letišti v Atlantě.

Síť letišť je zatím malá

Mezi další letiště, která zavedla možnost ověření identity pomocí biometrických údajů, patří Dubai International, Tokyo-Narita, Lyon-Saint-Exupéry a Fort Lauderdale na Floridě. Inovativní službu představily i americké aerolinky United Airlines, které ji zavedly na letišti v San Franciscu, a American Airlines, které zajišťovaly biometrii na letišti Dallas Fort Worth. Tato technologie poskytuje plynulejší zážitek pro cestující i letecké společnosti. Například německé aerolinky Lufthansa jsou schopny pomocí biometrického odbavení ve Frankfurtu nalodit všechny cestující za pouhých 20 minut.
Admin
Author: Admin

By Admin