• 18/05/2022 21:00

EU zařadila ruské letecké společnosti na černou listinu, Rosaviatsia varuje před „odvetnými opatřeními“

S7 Airlines, foto Dubrovnik TImes
Stránka navštívena: 92
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 39 Sekund

Federální agentura pro leteckou dopravu Ruska, Rosaviatsia, varovala před „odvetnými opatřeními“ v reakci na rozhodnutí Evropské komise zařadit na černou listinu 20 ruských leteckých společností a přidat tyto dopravce na seznam EU pro leteckou bezpečnost.  

„Rozhodnutí zařadit řadu ruských leteckých společností certifikovaných Federální agenturou pro leteckou dopravu na takzvanou ‚černou listinu‘ Evropské unie svědčí o pokračující politice diskriminace a porušování ustanovení mezinárodního leteckého práva, která nevyhnutelně vést k odvetným opatřením ze strany leteckých úřadů Ruské federace ve vztahu k leteckým společnostem států – členů EU,“ napsala Rosaviatsia v prohlášení z 11. dubna 2022. 

Regulátor uvedl, že zákaz provozu 21 ruských leteckých společností v rámci Evropské unie porušuje Chicagskou úmluvu i bilaterální dohody a odhaluje „další touhu Evropy posílit leteckou blokádu Ruska“. Agentura ale podotýká, že nejnovější rozhodnutí EU nereflektuje technický stav letadel ani bezpečnost letů domácích aerolinek. 

„Omezující opatření vůči ruským aerolinkám nemají žádné důvody související s technickým stavem letadlové flotily ruských leteckých dopravců, udržováním letové způsobilosti těchto letadel, prováděním leasingových obchodů,“ pokračoval regulátor. 

Dne 11. dubna 2022 Evropská komise oznámila zařazení 21 ruských leteckých společností na seznam EU pro leteckou bezpečnost, protože vyvstaly „vážné obavy o bezpečnost“ poté, co ruské úřady znovu zaregistrovaly letadla v cizím vlastnictví bez osvědčení o letové způsobilosti. K tomuto kroku došlo po setkání odborníků na bezpečnost letectví z členských států EU dne 5. dubna 2022, kteří rozhodnutí jednomyslně schválili.  

„Ruská federální agentura pro leteckou dopravu povolila ruským aerolinkám provozovat stovky letadel v cizím vlastnictví bez platného osvědčení o letové způsobilosti,“ uvedla v  prohlášení evropská komisařka pro dopravu Adina Valeanová . „Dotčené ruské letecké společnosti tak vědomě učinily v rozporu s příslušnými mezinárodními bezpečnostními standardy. Chci však jasně říci, že toto rozhodnutí není další sankcí proti Rusku, bylo přijato výhradně na základě technických a bezpečnostních důvodů. Nemícháme bezpečnost s politikou.”  

Seznam zahrnuje tři hlavní ruské letecké společnosti: vlajkový dopravce Aeroflot, Rossiya a S7 Airlines, stejně jako Pobeda, UTair, Aurora, Izhavia, Yakutia, UVT Aero, Smartavia, IrAero, Ural Airlines, Alrosa, Nordstar, Rusline, Yamal, Nordwind, IFly, Rusjet a Aviastar-TU. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %