Skupinové foto podzemní trasy zleva doprava: Schneider, Gosch, Walch, Hödl, Lang, Roherer, Kowald
Foto © ÖBB/Chris Zenz

Graz do Klagenfurtu za pouhých 45 minut – rychle, pohodlně a šetrně k životnímu prostředí. Koralmbahn to umožní od konce roku 2025. Úsek mezi Feldkirchenem a Weitendorfem je posledním novým úsekem, jehož plášť je nyní dokončen. Práce plynule přechází do vybavení moderní železniční technikou. To znamená, že celá expresní trasa je postavená, bez zatím technického vybavení, které bude nyní doděláno.

Reinhold Hödl: ” Jsme v závěrečném sprintu maratonu – a jsme plně odhodláni ho zvládnout. Technické vybavení je ‘velké finále’ Koralmbahn, které z dlouhodobého hlediska změní chování mobility na jihu.“ 
Anton Lang: „ Region a mnoho spojů podél celé jižní trasy bude mít z Koralmbahn obrovský prospěch. Jsem rád, že se tento megaprojekt nyní dostává přímo k domovu a vždy byl v kurzu – jak tato sekce opět dokazuje.“ 

S plánovaným postupem výstavby byli jednohlasně spokojeni i zástupci obce. Erich Gosch, starosta: “Jsme rádi, že můžeme nechat fázi omezení při hrubé stavbě za sebou a jsme o velký krok blíže k mnoha výhodám tohoto projektu století.” 

Podzemní trasa jako novinka

Srdcem tohoto úseku je asi 6 km dlouhá podzemní trasa, z níž jsou asi 3 km zcela v tunelu. V budoucnu se vlaky ponoří jižně od přejezdu A2, projedou pod B67 a v Zettlingu opět vyjedou na povrch. Tím je dosaženo maximální účinnosti a ochrany životního prostředí. Uzavírka státní silnice nutná pro hrubou stavbu byla ukončena o několik měsíců dříve, než se předpokládalo.

Spousta high-tech

Kromě zásobování energií, trolejového vedení a kolejového tělesa jsou součástí železničního vybavení také systémy pro zabezpečení tunelů, komunikační zařízení, signalizace a elektronická stavědla. Podél celé Koralmbahn bude položeno kolem 21 000 takzvaných kolejových nosných desek. Každý z nich je více než pět metrů dlouhý, až 2,1 metru široký a váží více než pět tun. Nakonec jsou k tomu připevněny 120 metrů dlouhé kolejové úseky.

Koralmbahn v číslech

130 kilometrů vysoce výkonné trasy, včetně více než 50 kilometrů tunelů, více než 100 mostů a 23 moderních zastávek: Koralmbahn mezi Grazem a Klagenfurtem je součástí nové jižní trasy a jedním z nejdůležitějších infrastrukturních projektů v Evropě. Jeho srdcem je 33 km dlouhý tunel Koralm. Po dokončení se nejrychlejší spojení mezi hlavními městy států zkrátí na pouhých 45 minut. Na trasu se tak vydají v novém vedení vlaky trasy Vídeň – Villach a to přes Graz a Klagenfurt. Vlaky díky tomu budou rychlejší o asi hodinu, oproti současnému trasování. Neplatí to o vlacích vedených přes Salzburg do Villachu a následně až do Klagenfurtu.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

By redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

One thought on “Koralmbahn: poslední stavební fáze začíná technickým vybavením”

Comments are closed.