Od léta 2024 jsou metro a tramvaje vybaveny moderními LED světly. Celkem bylo vyměněno 27 000 světelných zdrojů ve 111 soupravách metra a 332 tramvajích. Díky tomu jsou vozidla jasnější a spotřeba energie na vnitřní osvětlení se snížila o polovinu.

Tramvaje Flexity a soupravy metra X-Wagen jsou z přestavby vyňaty, protože již mají instalovanou nejmodernější technologii. Ani tramvaje s vysokou podlahou nebyly modernizovány, jelikož se v současné době nahrazují. Zejména v tmavších měsících přispívá k bezpečnosti jasná a dobře osvětlená veřejná doprava. Různá opatření, jako jsou systémy tísňového volání, kamery a již několik let i bezpečnostní a servisní personál, dále zvyšují pocit bezpečí cestujících.
Přestavba začala u vlaků metra linky U6 a výměna světelných zdrojů byla dokončena na konci roku 2025. „Celkem bylo vyměněno 27 000 světelných zdrojů ve 111 vlacích metra a 332 tramvajích. Díky tomu se snížila spotřeba energie na vnitřní osvětlení kolejových vozidel o polovinu,“ vysvětluje městská radní pro plánování a mobilitu Ulli Sima.
Jen to ušetří v metru přibližně 150 000 kWh energie měsíčně. To by umožnilo prodloužit trasy metra o 8 700 kilometrů, což odpovídá 460násobku délky linky U1. „Za posledních 18 měsíců naši zaměstnanci v dílnách vyměnili celkem 27 000 LED diod. Jasnější osvětlení nejen přispívá k subjektivnímu pocitu bezpečí našich cestujících, ale také šetří energii,“ říká Gudrun Senk, technická ředitelka společnosti Wiener Linien.
Bezpečnost je naší nejvyšší prioritou.
V posledních letech byla zavedena řada opatření ke zvýšení pocitu bezpečí cestujících. Kromě infrastrukturních opatření, jako je osvětlení, systémy tísňového volání a kamery, je již několik let nasazen také bezpečnostní a servisní personál. V celé síti veřejné dopravy je nepřetržitě ve službě přibližně 330 kolegů. Naše vozidla a budovy stanic jsou navíc vybaveny tlačítky tísňového volání. Cestující žádáme, aby tato tlačítka používali v souladu s mottem „když máte pochybnosti, je to nouzová situace“.













