IKEA naslouchá trendům. V Rakousku roste zelený obchodní dům s kavárnou na střeše. Pomůže okolí a dopravě

Společnost IKEA se dlouhodobě spojuje s tématem udržitelnosti, které nyní přenesla i do designu nového nákupního centra ve Vídni. Svým tvarem připomíná police se zelenými květináči a útočí především na komfort zákazníků spojený s aktuálními trendy v nakupování.

Reklamy

Švédský nábytkářský gigant se pustil v západní části Vídně do stavby svého nového obchodu, který bourá zažité pořádky. Koncept vychází ze současných trendů v on-line nakupování, kdy stále více zákazníků preferuje využití služby doručení nového nábytku až ke dveřím. Nově tak odpadá potřeba velkého parkoviště před obchodem, a důraz je naopak kladen na zážitek a pohodlí návštěvníků.

Design domu se v porovnání se zaběhlým standardem vymyká. Architektonický návrh pochází z dílny renomované rakouské kanceláře querkraft, která dlouhodobě pracuje s tématy udržitelnosti a ekologie. Architekti kladli důraz na maximální flexibilitu, což se odráží ve formě upravitelné konstrukce. Prosklené boxy mohou být libovolně přidávány do každého patra a prostor tak získává na variabilitě.

Na první pohled návrh zaujme svou zelenou fasádou a transparentním designem. V plánu je umístit na terasy a do části fasády až 160 stromů. Zeleň by měla mít znatelný vliv na mikroklima a přinést chladivý a zvlhčující efekt. Teplota vzduchu se změní i na úrovni chodců.

Krom stavby samotné se promění i její okolí. Nový obchodní dům IKEA má ambici stát se osvěžujícím místem, ve kterém člověk upustí od tradičního shonu spojeného s nakupováním a dopřeje si i trochu odpočinku. Návštěvníci se mohou těšit na řadu novinek i osvědčené služby. Samozřejmostí je švédská gastronomie, mezi originální prvky se naopak řadí střešní terasa s kavárnou, která bude přístupná i mimo otevírací dobu IKEA. Plánováné dokončení je stanoveno na rok 2021. Úmyslem je přitom odbourat velkému množství aut na parkovištích a smogu, právě množstvím zeleně, která je stále více vzácnější. S tím souvisí i záměr na globální dopad vůči oteplování planety Země.

archSpace – Martin Hlavica, Foto: querkraft

Admin
Author: Admin