Foto pixabay

Foto pixabay

Islandair nechal depresi z koronaviru (covid-19) za sebou, soudě podle ročních čísel prezentovaných investorům.

Reklamy

Na tiskové konferenci 3. února 2023 generální ředitel letecké společnosti, Bogi Nils Bogason, potvrdil, že Icelandair skončil minulý rok se ziskem před zdaněním 0,2 milionu dolarů. Je pravda, že to může znít jako nízké číslo pro společnost, která vydělává více než miliardu dolarů, ale ostře to kontrastuje se ztrátou 130 milionů dolarů (před zdaněním) v předchozím fiskálním roce.

Posun z červených čísel je navíc pro islandského vlajkového dopravce důležitým kvalitativním krokem. Zaznamenala výrazné zlepšení ve většině klíčových finančních a provozních ukazatelů, jako jsou tržby, které se více než zdvojnásobily (z 584 milionů USD na 1,265 miliardy USD), a počet cestujících, který vzrostl o 150 %, z 1,5 milionu na 3,7 milionu. Zvýšil se také koeficient vytížení, a to z 65,3 % na 79,7 %.

Zlepšily se také ukazatele životního prostředí, zejména díky lepším koeficientům vytížení a nasazení modernějších letadel. CO2 na provozní tunokilometr byl o 18 % nižší než před pandemií a očekává se, že v následujících letech bude i nadále klesat. 

V posledním roce společnost Icelandair investovala do svého podnikání v oblasti letecké nákladní dopravy a zařadila do své flotily dva Boeingy 767F se záměrem proměnit Island v transatlantický letecký nákladní uzel, zhruba stejným způsobem jako na trhu s cestujícími. Nákladní letadla budou operovat především do Chicaga, Los Angeles a New Yorku na americké straně a přes oceán do velkého evropského nákladního uzlu v belgickém Lutychu. 

Bogason také využil příležitosti, aby zdůraznil význam Icelandair pro ekonomiku své domovské země. Icelandair je největším soukromým zaměstnavatelem v zemi a mezi své akcionáře čítá přibližně 4 % islandské populace. 

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading