Evropský zabezpečovač ETCS funguje již téměř na 800 km tratí

redakce
Omezení chyb lidského faktoru, zvýšení rychlosti nebo průjezd vlaků napříč kontinentem bez nutnosti výměny lokomotivy – to je jen krátký výčet benefitů, které přináší evropský zabezpečovač ETCS. Správa železnic s jeho instalací výrazně pokročila, aktuálně je ve výstavbě na 417 km českých tratí. V příštím roce plánuje na instalaci ETCS vynaložit zhruba 2,4 mld. Kč.

„Zavádění ETCS je jedním z hlavních úkolů, které Správa železnic má. Všechny vlaky na vybraných koridorech by od roku 2025 měly jezdit pod dohledem tohoto systému a my vynakládáme veškeré úsilí k tomu, abychom tento evropský závazek splnili,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Evropský zabezpečovač, který postupně nahrazuje často zastaralé národní systémy, je nyní instalován na 754 km tuzemských tratí. V příštím roce Správa železnic aktivuje ETCS například v úsecích Přerov – Brodek u Přerova, Ejpovice – Plzeň nebo Dětmarovice – Mosty u Jablunkova. V přípravě je ale instalace zabezpečovače na více než 3300 km tratí, a to včetně tratí vedlejších.

Evropský zabezpečovač je kromě zásadního bezpečnostního přínosu na jakékoliv trati do budoucna podmínkou také pro zvýšení rychlosti na českých železnicích nad současných 160 km/h. Instalován bude také na celou síť připravovaných vysokorychlostních tratí. Systém ETCS je rozdělen do několika úrovní podle toho, jaké technické prvky využívá a jaký stupeň zabezpečení na trati zajišťuje. Obecně však při správné funkci zabraňuje projetí návěsti Stůj, čímž zabraňuje možné srážce vlaků. Může také dohlížet na dodržování rychlosti na trati a dokáže zastavit vlak v případě, kdy strojvedoucí nedodrží bezpečné limity jízdy.

Pro méně vytížené úseky připravuje Správa železnic také verzi ETCS Regional ve variantách ETCS L1 Limited Supervision a ETCS STOP. Posledně jmenovaná varianta je v současné době instalována na úsecích Březnice – Blatná – Strakonice, Nepomuk – Blatná a Frýdlant nad Ostravicí – Ostravice. Podrobnosti o zabezpečovači jsou zveřejněny na internetových stránkách spravazeleznic.cz/stavby-zakazky/modernizace/etcs

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Next Post

Jízdní řád 2023: Postupný návrat k rychlejšímu cestování i další spoje z Prahy do Vídně, Curychu, Rostocku nebo Žiliny

Jízdní řád 2023 bude ve znamení postupného návratu ke kratším cestovním  časům na koridorech, kde byly dokončeny rozsáhlé investice. Rekordně krátké jízdní doby budou zavedeny díky dokončeným přeložkám na 4. koridoru mezi Prahou a  Českými Budějovicemi. České dráhy ve spolupráci se svými zahraničními partnery nabídnou nové spojení z Prahy do Vídně přes […]
ČD řady 193 s vlakem EC173 do Prahy