Další modernizované vozy v barvách PKP Intercity

Společnost PKP Intercity obdržela 40 vozů modernizovaných pro dopravce provedených společností PESA Bydgoszcz. Byla tak implementována základní část smlouvy podepsané v roce 2018 v celkové výši 165 milionů PLN. Modernizované vozy mají jezdit po celém Polsku.

Reklamy

Kontrakt na modernizaci 40 vozů typu 141A-20 v celkové hodnotě 165,5 milionů PLN podepsala společnost PKP Intercity se společností PESA Bydgoszcz v dubnu 2018. V listopadu téhož roku dopravce využil možnost přímo ve smlouvě a rozšířil objednávku na modernizaci dalších 20 vozů. Hodnota kontraktu na dodávku celkem 60 vozů se poté zvýšila na více než 248 milionů PLN brutto. Předáním 40 modernizovaných vozidel společnosti PKP Intercity dokončila společnost PESA Bydgoszcz základní část smlouvy. Podle jejích ustanovení budou zbývající vozy dodány dopravci do konce druhého čtvrtletí roku 2021.

Neustále se snažíme dosáhnout cíle bezpečné, pohodlné a předvídatelné železnice. Proto je důslednost, s jakou PKP Intercity realizuje své investice do moderních kolejových vozidel, tak cenná. Neustále rostoucí kvalita služeb bude faktorem, díky němuž budou cestující ochotni vrátit se na železnici po dočasném poklesu poptávky po cestování způsobeném epidemií. Ekologická železnice má ambici stát se dopravním prostředkem první volby a nové projekty kolejových vozidel to zajistí – říká Andrzej Adamczyk, ministr infrastruktury.

Kromě pravidelných oprav na pátém stupni údržby, včetně modernizace, bude výrobce na základě smlouvy provádět také následné technické kontroly vozů na třetím stupni údržby.

Investice provedené společností PKP Intercity jsou dobrým příkladem toho, jak úspěšně působit v mnoha oblastech. Náš národní dopravce se snaží, aby cestující cestovali lépe a pohodlněji, což pozoruji při využívání služeb PKP Intercity. Zároveň ve spolupráci s polskými výrobci, jako je PESA v Bydhošti, podporuje naše hospodářství. Je to velmi důležité pro nás všechny. Ministerstvo státních aktiv vybízí společnosti a Státní pokladny, aby podnikly podobné, mnohostranně prospěšné iniciativy, včetně spolupráce s domácími společnostmi. Samozřejmě, jako součást ekonomického výpočtu, stejně jako udržení nejvyšší kvality objednaných služeb nebo produktů, stejně jako regulace konkurenceschopnosti – dodává Maciej Małecki, státní tajemník ministerstva pro státní aktiva.

Polská železnice s podporou fondů EU

Modernizace 40 vozů s možností dalších 20 vozů je součástí projektů: „Železnice pro dobré spoje – modernizace vozů a lokomotiv pro PKP Intercity SA“ [POIS.05.01.00-00-0022 / 17-00] a „Pohodlně zrychlujeme – modernizace vozů a nákup lokomotiv pro PKP Intercity SA“. Jsou spolufinancovány z fondů EU v rámci operačního programu Infrastruktura a životní prostředí. Maximální hodnota spolufinancování poskytovaného na tuto modernizaci vozů je 79 716 861,21 PLN. Celkově získala PKP Intercity z fondů EU v rámci operačního programu Infrastruktura a životní prostředí 2014–2020 dotace 653 730 052,05 PLN.

Pohodlné vozy pro cestující po celém Polsku

Modernizovanými vozy jsou vozidla se třemi oddíly první třídy (celkem 18 sedadel) a velkoprostorovou částí druhé třídy se 48 sedadly. Jsou vybaveny klimatizací, pohodlnými křesly, elektrickými zásuvkami a bezdrátovým internetem. Součástí modernizace byla také instalace elektronického informačního systému pro cestující, zesilovače signálu GSM / LTE a toalety uzavřené smyčky.

Modernizované vozy jsou určeny pro následující trasy:

  • Štětín – Trojměstí – Olsztyn – Białystok;
  • Vratislav / Zielona Góra – Poznaň – Gdyně / Olsztyn – Białystok;
  • Krakov / Lublin – Katovice – Vratislav – Zielona Góra –Szczecin – Świnoujście;
  • Przemyśl – Lublin – Varšava – Bydgoszcz – Gdynia / Piła – Kołobrzeg / Gorzów Wlkp.;
  • Suwałki – Białystok / Lublin – Varšava – Poznaň – Štětín / Gorzów Wlkp./Zielona Góra.

Další moderní, pohodlné a bezpečné vozy jsou dalším krokem ke zlepšení kvality cestování v našich vlacích. Modernizovaná vozidla budou sloužit cestujícím po celém Polsku a jejich počet se bude v příštích měsících systematicky zvyšovat, protože se od výrobce v Bydgoszczi shromažďuje více vozidel, říká Marek Charciek, předseda správní rady PKP Intercity.

Harmonická spolupráce s výrobcem kolejových vozidel z Bydhošť

Hodnota všech kontraktů podepsaných mezi PKP Intercity a konsorciem PESA Bydgoszcz – ZNTK Mińsk Mazowiecki v rámci investičního programu dopravce je brutto 2,017 miliardy PLN. Nejnovější z nich byla podepsána v prosinci 2020 a v rámci ní Konsorcium Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego “Mińsk Mazowiecki” SA a Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA zmodernizuje 125 vozů typu 111A a 141A a provede jejich následné technické kontroly na třetí úroveň údržby. Hodnota celé objednávky přesahuje 540 milionů PLN brutto.

Flotila dopravce brzy také začne posilovat vozy COMBO – multifunkční, dílčí vozidla vyššího standardu, modernizovaná na základě smlouvy podepsané a rozšířené v roce 2018.

Vozy, které v současné době modernizujeme pro PKP Intercity nebo které již byly předány dopravci, se liší svým uspořádáním, aby co nejlépe vyhovovaly různým preferencím a potřebám cestujících. Všichni mají jedno společné – maximální péči o pohodlí a bezpečnost cestujících, prohlašuje Krzysztof Zdziarski, předseda správní rady PESA Bydgoszcz.

Investice ve výši 19 miliard PLN do rozvoje železnice jako ekologického dopravního prostředku

V rámci pokračování strategie kolejových vozidel „PKP Intercity – železnice velkých investic“ do roku 2030 společnost investuje 19 miliard PLN do moderních kolejových vozidel. Plány zahrnují investice do vozů, moderních lokomotiv, elektrických jednotek a také do dvoupatrových vozů typu push-pull. Masivní investice do moderních vlaků povedou k dalšímu rozvoji železnic jakožto nejekologičtějších prostředků hromadné dopravy v souladu s předpoklady Evropské zelené dohody. Výsledkem bude, že vozový park dopravce bude poháněn novými elektrickými vozidly s výrazně nižšími emisemi CO2 a odpovídající počet a kvalita kolejových vozidel přizpůsobená modernizovaným železničním tratím umožní vytvoření soudržné dopravní sítě pro celou zemi. V roce 2030 bude celý vozový park PKP Intercity nový nebo modernizovaný, což zajistí vysokou úroveň bezpečnosti a pohodlí při cestování.

Admin
Author: Admin