Foto Rok Pirc

Pokud politici berou jejich výzvy k ochraně životního prostředí a klimatu vážně, pak by měli co nejrychleji oddělit cenu elektřiny od ceny plynu a cíleně snížit ceny elektřiny. To požaduje salzburský logistický a železniční podnikatel Gunther Pitterka. Jeho společnost působí ve velkých částech Evropy.

Reklamy

Salzburský podnikatel Pitterka posílá každý den 81 lokomotiv a více než 900 nákladních vagonů na železniční sítě mezi Skandinávií, Slovinskem a Bulharskem, východním Polskem, Německem a Francií – především pro přepravu dřeva a kontejnery. Zakladatel a majitel Salzburské železniční dopravní společnosti (SETG) už desítky let prosazuje přesun nákladní a těžké dopravy ze silnic a dálnic na železnici.

„EU a vlády musí udělat mnohem víc“

Pitterka požaduje, aby energetické společnosti byly přivedeny na těsnější vodítko. Salzburčan vidí jejich zmínky o válce na Ukrajině jako důvod současného cenového vývoje většinou jako výmluvy – kterými se řídí i politici. Tohle musí skončit.

EU a vlády států dělají příliš málo: „Naše poptávka je také stropem pro průmysl a podnikání, definicí rozmezí, ve kterém se může pohybovat cena elektřiny. Protože tento princip záslužného řádu, kde je vše navázáno na cenu plynu, nakonec selhal. V Německu je mnohem více plynových elektráren než u nás v Rakousku. V konečném důsledku se ale výroba elektřiny nezdražila. Systém musí být co nejdříve odpojen od plynu a závislosti na jediném státu na světě.“

Přechod na železnici v nebezpečí?

Ekologická železniční doprava by v současnosti byla pro průmysl jako zákazníky dražší o 30 až 70 procent. Podle salzburské železniční společnosti se cena elektřiny pro lokomotivy v posledních měsících zvýšila dvanáctkrát: „Tento vývoj považujeme za stejně skandální jako soukromé domácnosti. Tak to vidíme i my.”

Kritika specifické situace v Salzburku

Gunther Pitterka uvádí jako příklad současných rozporů oblast Salzburku. Zde hlavní dodavatel, který nyní vydělává nejlépe, patří největší části státu a samotnému městu jako akciové společnosti – v konečném důsledku všem občanům prostřednictvím jejich politiky má největší zisky, jaké kdy měl. Domácí vodní energie se navíc v průběhu desetiletí rozšiřovala – na základě přání být více nezávislí.

A přesto se tu dělá příliš málo pro to, aby se ulevilo regionálnímu obyvatelstvu a ekonomice, kritizuje soukromá salzburská železniční společnost, která působí po celé Evropě.

Foto Rok Pirc

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading