Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Brno nemůže modernizovat ošklivý podchod pod nádražím

Vstupní brána do Brna z nádraží vypadá tak, jak když před přibližně 40 lety vznikla. Mramorový podchod pod hlavním brněnským nádražím slouží už od 80. let minulého století.

Reklamy
Sleduj nás na telegramu. Máš zprávy ihned po vydání a nic ti neunikne.

Stavba jedenáct metrů široká a 170 metrů dlouhá vede od dnešního obchodního centra Dornych (tehdy obchodní dům Prior) pod hlavním nádražím a zastávkami hromadné dopravy. Dále ústí do ulice Josefské u dnešního obchodního domu Letmo.

Reklamy

Vedení města ovšem v 70. letech zvažovalo i jinou variantu. V případě jejího prosazení by po trase dnešního podchodu vedla jedna z devíti plánovaných radiál tramvajové rychlodráhy. Ta měla spojit průmyslovou oblast Komárova s centrem města; trasa by přitom vedla přes nové Ústřední autobusové nádraží Zvonařka a kolem nového železničního nádraží, s nímž se už tehdy počítalo. V centru se měla „rychlotramvaj“ zanořit pod povrch. Z výstavby však nakonec sešlo a zbyl jen podchod. Veškeré předchozí plány k podchodu se do dnešního dne nepodařilo zrealizovat. Přitom na začátku 90 let zde začali působit stánkaři, kteří tomuto místu dali současný ráz. Podchod tak stále vypadá jak z minulého století. Ještě krátce po revoluci byl přitom návrh na přesun tramvaje do podchodu z Úzké a její trasování pod centrem  města.

Podzemní stavba z 80. let minulého století je nepřehledná, nevlídná a navozuje spíš dojem asijské tržnice než důstojného vstupu do čtyřsettisícového města, které se stále zvětšuje a je zároveň pro spoustu turistů vstupní bránou do Jižní Moravy. Snahou vedení města bylo přitom zrušit stánkařská místa a nevlídné prostředí změnit a uvést do současné doby. Po 9 letech soudních pří nakonec soud rozhodl, že není průkazné, zda-li je město opravdu majitelem prostor. Dle vedení města měla správu podchodu na starost SŽ (dříve SŽDC). SŽ se o tyto prostory nijak nezajímá, ani je nepostavila a nepředala městu k užívání, zní námitky z vedení města. Díky přím však nadále zůstává podchod jako jedna z největších ostud města Brna.

Přitom v brzké budoucnosti tudy by měli chodit davy lidí do nových objektů dnešního OD Tesco na Dornychu, které by se mělo celé do 5 let zbourat. Za jeho náhradu by mělo vyrůst 6 nových polyfunkčních budov.

Podchod, jako problém urbanistů

Podchod je problémem i z pohledu urbanistů a architektů. „Má nevzhledný a nízký strop, takže působí jako myší díra, která na člověka padá. Naštěstí je dostatečně široký, takže se v něm jde dobře vyhnout i při větším počtu lidí,“ konstatuje mluvčí kanceláře architekta města Jana Běhalová.

Podle odborníků je v první řadě potřeba celý prostor vyčistit, prosvětlit a celkově zatraktivnit, aby se tam lidé mohli cítit bezpečně a komfortně.

„Do budoucna bude možné využít jeho napojení na budovu stávajícího nádraží, která je památkově chráněná a pro niž se bude po přesunu nádraží k řece hledat nové využití, například pro obchodní galerii,“ sděluje Běhalová.

O autorovi

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading