Brno nemůže modernizovat ošklivý podchod pod nádražím

Vstupní brána do Brna z nádraží vypadá tak, jak když před přibližně 40 lety vznikla. Mramorový podchod pod hlavním brněnským nádražím slouží už od 80. let minulého století.

Reklamy

Stavba jedenáct metrů široká a 170 metrů dlouhá vede od dnešního obchodního centra Dornych (tehdy obchodní dům Prior) pod hlavním nádražím a zastávkami hromadné dopravy. Dále ústí do ulice Josefské u dnešního obchodního domu Letmo.

Vedení města ovšem v 70. letech zvažovalo i jinou variantu. V případě jejího prosazení by po trase dnešního podchodu vedla jedna z devíti plánovaných radiál tramvajové rychlodráhy. Ta měla spojit průmyslovou oblast Komárova s centrem města; trasa by přitom vedla přes nové Ústřední autobusové nádraží Zvonařka a kolem nového železničního nádraží, s nímž se už tehdy počítalo. V centru se měla „rychlotramvaj“ zanořit pod povrch. Z výstavby však nakonec sešlo a zbyl jen podchod. Veškeré předchozí plány k podchodu se do dnešního dne nepodařilo zrealizovat. Přitom na začátku 90 let zde začali působit stánkaři, kteří tomuto místu dali současný ráz. Podchod tak stále vypadá jak z minulého století. Ještě krátce po revoluci byl přitom návrh na přesun tramvaje do podchodu z Úzké a její trasování pod centrem  města.

Podzemní stavba z 80. let minulého století je nepřehledná, nevlídná a navozuje spíš dojem asijské tržnice než důstojného vstupu do čtyřsettisícového města, které se stále zvětšuje a je zároveň pro spoustu turistů vstupní bránou do Jižní Moravy. Snahou vedení města bylo přitom zrušit stánkařská místa a nevlídné prostředí změnit a uvést do současné doby. Po 9 letech soudních pří nakonec soud rozhodl, že není průkazné, zda-li je město opravdu majitelem prostor. Dle vedení města měla správu podchodu na starost SŽ (dříve SŽDC). SŽ se o tyto prostory nijak nezajímá, ani je nepostavila a nepředala městu k užívání, zní námitky z vedení města. Díky přím však nadále zůstává podchod jako jedna z největších ostud města Brna.

Přitom v brzké budoucnosti tudy by měli chodit davy lidí do nových objektů dnešního OD Tesco na Dornychu, které by se mělo celé do 5 let zbourat. Za jeho náhradu by mělo vyrůst 6 nových polyfunkčních budov.

Podchod, jako problém urbanistů

Podchod je problémem i z pohledu urbanistů a architektů. „Má nevzhledný a nízký strop, takže působí jako myší díra, která na člověka padá. Naštěstí je dostatečně široký, takže se v něm jde dobře vyhnout i při větším počtu lidí,“ konstatuje mluvčí kanceláře architekta města Jana Běhalová.

Podle odborníků je v první řadě potřeba celý prostor vyčistit, prosvětlit a celkově zatraktivnit, aby se tam lidé mohli cítit bezpečně a komfortně.

„Do budoucna bude možné využít jeho napojení na budovu stávajícího nádraží, která je památkově chráněná a pro niž se bude po přesunu nádraží k řece hledat nové využití, například pro obchodní galerii,“ sděluje Běhalová.

Admin
Author: Admin