Boeingu se nedaří. Tři ztracené objednávky a 11 dodaných strojů

Boeing v září ztratil další tři objednávky na své uzemněné letadlo 737 MAX, uvádí se v oficiálním prohlášení. Výrobce v Chicagu dodal zákazníkům za devět měsíců letošního roku jedenáct letadel. To je méně než polovina září loňského roku.

Pandemie koronaviru SARS-coV-2, nedávno objevené konstrukční nedostatky v továrně u vyráběného Dreamliner 787 a prodloužený proces opětovné certifikace 737 MAX výrazně omezily poptávku po letadlech Boeing. Problémy se zákazníky, kteří se snaží odložit nebo zrušit dodávky, má také evropský Airbus, ale nejsou tak výrazné jako v případě severoamerického výrobce.

Reklamy

Boeing v září ztratil objednávky na dva letouny 737 MAX pro leasingovou společnost BOC Aviation a na další letadlo této verze anonymnímu zákazníkovi. Počet zrušených objednávek uzemněných letadel se tak od začátku letošního roku zvýšil na 1 006. Zákazníci již nahradili celkem 436 nešťastných letadel jinými verzemi letadel. Počet odložení a zrušení se zvyšuje každý týden. Společnost Boeing musí do konce roku učinit obtížná rozhodnutí, jak dál fungovat, uvedl Steven Udvar-Hazy, prezident společnosti Air Lease Corporation.

Producent z Chicaga v září předal zákazníkům pouze deset osobních letadel. Před rokem, ve stejném měsíci, zákazníci obdrželi 25 strojů a dvanáct v srpnu tohoto roku. Celkový počet letošních dodávek dosáhl 98 letadel. Rok před koncem září obdrželi zákazníci až 301 strojů.

Nedávné dodávky zahrnovaly jedno námořní hlídkové letadlo P-8 a tři nákladní letadla, včetně jednoho 747 pro United Parcel Service, jednoho 767 pro FedEx a jednoho 777 pro Lufthansa Cargo. Kromě toho si zákazníci vyzvedli sedm Dreamlinerů 787. Jeden šel do AerCap Holdings, tři do United Airlines, dva pro Turkish Airlines a jeden z verze 787-10 do EVA Air z Tchaj-wanu.
Admin
Author: Admin