Zrušení a změny linek bez jakékoliv komunikace

Září tradičně přináší stále více cestujících MHD, zvláště díky studentům. Nyní však ukázal právě Brněnský dopravní podnik, jak to nemá vypadat, zvláště když nekomunikoval ani s městskými částmi. Jedna z částí – Vinohrady, tak se nyní se změnami jízdních řádů dozvěděla, že se ji ruší linka 27, která dokázala nahradit to nezvládali už tak přetížené linky 25 a 26, jezdící souběžně z Líšně po okraji města druhý konec města.

Vinohrady jsou podle tamních radních z pohledu hromadné dopravy dlouhodobě podhodnocené. „Na rozdíl od většiny městských částí nemá přímý spoj s centrem. Právě linka 27 byla jediným rychlým spojením, byť s přestupem. Jejím zrušením se výrazně zhorší kvalita cestování obyvatel Vinohrad, kteří využívají hromadnou dopravu,“ uvedli tamní radní v mimořádném usnesení.

Místo zrušeného spoje 27 pojedou přes sídliště častěji jiné dvě trolejbusové linky. „Směrově i kapacitně přepravu cestujících z Vinohrad přes Starou osadu do centra města a dalších částí zajistí trolejbusy 25 a 26, na které nasadíme kloubové vozy s větší kapacitou,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Připustila však, že v době špičky můžou být spoje právě tímto závlekem více zpožděné a bude nutit dopravní podnik častěji vysílat náhradní spoje na některou z těchto linek.

Podle vinohradských radních častější zajíždění obou linek na Starou osadu už v minulosti ukázalo, že se nejedná o vhodné řešení. „Jen v úseku Svatoplukovy ulice nabíraly zpoždění, hlavně v dopravních špičkách, často v desítkách minut. V případě ucpání trasy linek například nehodou jsou trolejbusy 27 nenahraditelnou spojnicí s centrem města,“ napsali radní v usnesení.

Utajené rušení

Radním Vinohrad vadí, že s nimi o záměru zrušit linku nikdo nejednal ani jim tento krok nesdělil. Podobným, podle nich utajeným způsobem, šéfové podniku stejnou linku zrušili už v minulosti. Obnovení spoje pak trvalo téměř rok.

Vinohrady obsluhují čtyři linky městské hromadné dopravy. Kromě tří trolejbusových ještě autobusy 78, které ve směru od Židenic projíždí jižní částí sídliště a pokračují dál do Líšně. Linky 25 a 26 projíždí celým sídlištěm. Spojují východní a západní okraj Brna a vedou přes frekventované ulice Úvoz, Tomkovo náměstí či Svatoplukova.

Jediným spojem s konečnou uprostřed panelových domů na Vinohradech jsou trolejbusy 27. Vyjíždí z Pálavského náměstí a končí na Staré osadě, odkud vinohradští obyvatelé pokračují dál do centra tramvajemi.

Co je toho všeho důvodem? Přepravní výkony se po dohodě mezi Magistrátem města Brna a Dopravním Podnikem sníží o pouhá tři procenta. Ona 3 procenta jsou právě ona linka 27, která se stala obětí dopadu úbytku financí díky koronaviru.

Admin
Author: Admin