Nákladní vlak s pšenicí na Zayatalbahn se spolupracující Regiobahn GmbH od které byla nasazena historická dieselová lokomotiva 2050.09. Foto sdružení Zayatalbahn

Nákladní vlak s pšenicí na Zayatalbahn se spolupracující Regiobahn GmbH od které byla nasazena historická dieselová lokomotiva 2050.09. Foto sdružení Zayatalbahn

Nákladní doprava na Zayatalbahn v severovýchodním Weinviertelu po více než sedmileté přestávce opět nabírá na rychlosti. Jen nedávno bylo do Itálie přivezeno 200 tun pšenice. Od března budou lidé opět cestovat osobními vlaky.

Reklamy

Zayatalbahn obnovuje provoz pro nákladní dopravu. Železnice byla ukončena na konci roku 2015 z ekonomických důvodů. V roce 2019 ji převzalo sdružení Neue Landesbahn, čtyři sousední obce a čtyři soukromé osoby stojí za obnovou provozu na trati mezi Mistelbachem a Hohenau v Dolním Rakousku. V létě 2022 přepravovali první zboží na Zayatalbahn a přivezly strusku z Hohenau přes Dobermannsdorf do Neusiedl-St. Ulrich (vše v okrese Gänserndorf). Pšenice byla nedávno převezena do Itálie. Celá 24kilometrová trasa má nyní podle informací znovu sloužit pro přepravu zboží. Pro ilustraci od Ledna do Března vlaky přepravily 200 tun pšenice, to by znamenalo přibližně 40 kamionů, oproti 2 vlakům. Celkově bylo ušetřeno na životním prostředí asi 9 tisíc tun CO2.

Důraz by měl být kladen na turistické vlaky, jako je „NostalgieExpress Leiser Berge“. Cílem sdružení Neue Landesbahn, založeného v roce 2003, je zprovoznit co nejvíce částí dříve velmi rozsáhlé sítě odbočných tratí ve Weinviertelu. Obnovení provozu osobních vlaků počítá sdružení v od letošního března do Wilfersdorfu. 

Obnovení osobních vlaků

Na Zayatalské dráze už desítky let nejezdí osobní doprava, kromě nostalgických výletů s parními lokomotivami. Od března se to změní. Protože o víkendu 24. a 25. března dojde k částečnému otevření části Mistelbach-Wilfersdorf a Hobersdorf pro výlety veřejnosti a letos pojedou turistické vlaky do Bullendorfu.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

1 thought on “Zayatalbahn znovu obnovuje provoz

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading