Austrian Airlines AG , často zkracované na Austrian , je vlajkovým dopravcem Rakouska a dceřinou společností skupiny Lufthansa. Letecká společnost sídlí v areálu vídeňského mezinárodního letiště ve Schwechatu , kde také udržuje svůj hub . Od července 2016 letecká společnost létala do šesti domácích a více než 120 mezinárodních celoročních a sezónních destinací v 55 zemích a je členem Star Alliance .

Reklamy

Letecká společnost vznikla v roce 1957 sloučením Air Austria a Austrian Airways, ale její historie sahá až do roku 1923 při založení Austrian Airways. Po velkou část existence společnosti byla státním subjektem. Na 31 březnu 1958, letecká linka vykonávala jeho pravidelnou službu, létat pronajatý Vickers vikomt z Vídně do Curychu a Londýna ; následně zakoupila vlastní flotilu Viscount. Dne 18. února 1963 si Austrian objednal své první letadlo s proudovým pohonem, Sud Aviation Caravelle . Následně představila různé modely a deriváty Douglas DC-9 tryskové letadlo; do konce roku 1971 byl Austrian provozovatelem všech proudových letadel. Během osmdesátých let zavedla do své flotily DC-9-80, jinak známý jako McDonnell Douglas MD-80 . Různá dopravní letadla produkovaná Airbusem, Boeingem, Fokkerem a dalšími výrobci byla představena v 80. a 90. letech 20. století.

V průběhu 90. let letecká společnost hledala nové strategické aliance a také rozšířila svou přítomnost na trhu dálkových přeprav a zahájila nové služby do Číny a Jižní Afriky . V roce 2000 se Rakušan stal členem Star Alliance ; před několika lety se také připojila ke skupině Qualiflyer . Během roku 2000 se letecká společnost rozšířila prostřednictvím akvizic Rheintalflug a “Lauda a v roce 2003 přijala zkrácený rakouský název. V průběhu roku 2000 utrpěla společnost Austrian několik let ztrát; v průběhu roku 2008 bylo tehdejšímu vlastníkovi letecké společnosti, rakouské vládě, doporučeno privatizovat rakouského prodejem zahraniční společnosti. V průběhu roku 2009 koupila skupina Lufthansa společnost Austrian poté, co obdržela souhlas od Evropské komise po prošetření výběrového řízení.

Po jeho privatizaci byly při restrukturalizaci podniku uzákoněny jak rozšiřování vozového parku, tak iniciativy na úsporu nákladů; viditelné změny zahrnovaly změny trasy, nový firemní design a revidovaný vzhled letadla. Po pracovněprávních sporech ohledně několika opatření ke snížení nákladů byly všechny lety Austrian Airlines dne 1. července 2012 převedeny na její dceřinou společnost Tyrolean Airways , která provozovala svou činnost pod rakouským názvem. Dne 1. dubna 2015, po uzavření nové pracovní smlouvy, byly všechny lety převedeny zpět do Austrian a “Tyrolean byly sloučeny do své mateřské společnosti. Během konce roku 2010 pokračovala restrukturalizace jak její flotily, tak sítě tras. Dne 17. března 2020 letecká společnost dočasně pozastavila provoz v důsledku COVID-19 nákaza.

Historie

Začátky letectví

Dne 3. května 1923 obdržel Walter Barda-Bardenau souhlas rakouské vlády se založením letecké společnosti. Jedním procentem se podílel na nově vzniklé Austrian Airlines ( německy Österreichische Luftverkehrs AG ), zbývající akcie připadly rakouské železniční dopravní společnosti (50 %) a Junkers-Werke (49 %).

Počáteční flotila společnosti sestávala z Junkers F 13s . Dne 14. května 1923 se uskutečnil první let nově vznikající letecké společnosti mezi Vídní a Mnichovem, pilotovaný Hansem Baurem. Přistání se uskutečnilo ve vídeňském Jedlesee ; došlo k přestavbě na plovoucí a navazujícímu letu do Budapešti. Společnost provozovala Junkers Trans European Union. Jeho destinacemi byly Mnichov, Budapešť, Norimberk, Graz, Klagenfurt a St. Wolfgang. Některé cíle v Rakousku byly obsluhovány hydroplány. Odbor byl rozpuštěn v září 1926.

Od roku 1927 společnost obstarávala nová letadla s podporou vlády. Během téhož roku vytvořila smlouvu o provozním partnerství s Deutsche Luft Hansa. Linkové spoje plánovaly a provozovaly obě společnosti společně, přičemž byla vytvořena síť linek do Berlína, Budapešti a Milána Vídeň. V roce 1932 držel Luft Hansa Junkers ve společnosti 49% podíl. Po zotavení z globálního ekonomického dopadu z Velké hospodářské krize byla flotila firmy rozšířena přidáním několika Junkers Ju 52/3 m. Rychlý růst firmy v průběhu 30. let vedl k tomu, že se v jednu chvíli stala čtvrtou největší leteckou společností v Evropě.

V roce 1938 začala společnost plánovat trasy do Říma, Paříže a Londýna s využitím flotily letadel Junkers Ju 90 . Po anexi Rakouska nacistickým Německem v březnu 1938 byly tyto plány okamžitě opuštěny. Od 1. ledna 1939 byla letecká společnost plně pod kontrolou Lufthansy. V průběhu června 1939 byla společnost vymazána z obchodního rejstříku.

Po druhé světové válce bylo Rakousko opět odděleno od Německa. Zatímco v důsledku rakouské státní smlouvy z roku 1955 znovu získal svou nezávislost, nově obnovený národ zpočátku postrádal národní leteckou společnost.  Během roku 1955 byly rychle založeny dvě samostatné společnosti, Air Austria a Austrian Airways , aby začaly zaplňovat toto volné místo. Dne 4. dubna 1957 vznikly Austrian Airlines jako Österreichische Luftverkehrs AG sloučením Air Austria a Austrian Airways. Dne 30. září 1957 zahájila nová entita provoz a provedla svůj první let31. března 1958, kdy pronajatý Vickers Viscount 779 odstartoval z Vídně na pravidelnou linku do Curychu a Londýna.

Během začátku roku 1960 bylo rakouským aeroliniím dodáno šest nových Viscountů 837; na rozdíl od dřívějších letadel, která byla pronajatá, tato byla ve vlastnictví společnosti a rychle vytlačila první.  Provoz se rychle rozrostl a rozhodl se zahájit vnitrostátní lety poprvé 1. května 1963. Během deseti let provozu se finanční situace Austrian Airlines výrazně zlepšila; její akciový kapitál se údajně zvýšil z původních 60 milionů ATS na 290 milionů ATS v roce 1957.

Jet éra

Během prvního desetiletí provozu zažily Austrian Airlines konkurenci ze strany “Adria; cestující z rakouských provincií Štýrsko a Korutany běžně dojížděli do sousední Jugoslávie na letiště na území dnešního Slovinska . Dne 18. února 1963 si Austrian objednal své první proudové dopravní letadlo Sud Aviation Caravelle , které provozoval v konfiguraci 80 míst. Během roku 1969 letecká společnost prolomila novou půdu spuštěním své první dálkové linky do New Yorku ve Spojených státech (první lety byly uskutečněny ve spolupráci s belgickou Sabenou s mezipřistáním v Bruselu).

Caravelle tvořila klíčovou část flotily Austrian Airlines až do roku 1973. Dodávky amerického proudového letadla Douglas DC-9 byly zahájeny během roku 1971. Počínaje rokem 1971 se rakouský rozhodl standardizovat svou flotilu. Do konce toho roku byli všichni vikomti trvale staženi, takže firma měla pouze proudovou flotilu. Jeho nová flotila se soustředila kolem jádra devíti DC-9-32, které by po mnoho let provozovaly Austrian Airlines pro lety na krátké i střední vzdálenosti. Během roku 1975 byl do služby uveden první z pěti DC-9-51, vylepšený model.

Dne 13. října 1977 se rakouský stal prvním zákazníkem pro DC-9-80, jinak známý jako McDonnell Douglas MD-80 , poté, co zadal počáteční objednávku na osm. Dne 26. října 1980 uskutečnil první MD-81, který byl schopen letů na delší vzdálenost než dřívější modely, svůj první komerční let s leteckou společností z Vídně do Curychu. Během roku 1984 se Austrian stal prvním zákazníkem pro MD-87 a sehrál vlivnou roli v jeho vývoji. První MD-87 vstoupil do služby na konci roku 1987, stejně jako MD-83 z roku 1990, zatímco šest MD-81 letecké společnosti bylo modernizováno na standardy MD-82.

V průběhu roku 1988 prošly Austrian Airlines první veřejnou nabídkou na vídeňské burze cenných papírů , i když většinu akcií společnosti v této době nadále držela rakouská vláda.

Vývoj do roku 2018

V průběhu 90. let se mnoho leteckých společností zaměřovalo na spolupráci a spojenectví. Austrian byla jednou z prvních společností, které se připojily ke skupině Qualiflyer , založené Swissair. Bylo to také období rychlé expanze na trhu dálkové dopravy, kdy byly zahájeny nové letové trasy do Číny a Jižní Afriky . Během pozdních 90. let se u Austrian Airlines vyvinula chuť na akvizice; v březnu 1997 koupila 35procentní podíl ve společnosti Lauda Air , zatímco v prosinci téhož roku získala 85,7procentní podíl ve společnosti Tyrolean Airways. O dva roky později letecká společnost zcela získala Tyrolean Airways, čímž se stala dceřinou společností V průběhu roku 1999 spustily Austrian Airlines možnost pro zákazníky rezervovat lety přes internet.

Dne 26. března 2000 se Rakušan stal členem Star Alliance . V průběhu ledna 2001 získala většinu akcií společnosti Lauda Air; o měsíc později letecká společnost také koupila všechny akcie společnosti Rheintalflug . Provozní název Austrian Airlines byl v září 2003 zkrácen na Austrian a během tohoto přejmenování také přejmenovala své tři zakládající dopravce. Dne 1. října 2004 byly útvary letových operací společností Austrian a Lauda Air sloučeny do jediné jednotky a “Lauda zůstala obchodní značka pouze pro charterové lety. Měla 6 394 zaměstnanců. Další dceřiná společnost Austrian Airlines, Tyrolean Airways, se specializovala na regionální lety, která byla sloučena s Rheintalflug v průběhu roku 2002. Během března 2004 zahájila svůj plán Focus East , čímž rozšířila destinace letecké společnosti přes střední a východní Evropu na 38; v důsledku toho se skupina Austrian Airlines Group stala v tomto regionu lídrem na trhu. 

V říjnu 2006 byl Austrian nucen přijmout přísnou politiku úspor a v roce 2007 zrušil více než 500 pracovních míst. Bylo zrušeno mnoho dálkových destinací, jako Sydney přes Kuala Lumpur, Melbourne přes Singapur, Káthmándú nebo Šanghaj. Tři zbývající Fokkery 70 byly odeslány do Tyrolean Airways. Bylo také rozhodnuto opustit dálková letadla Airbus, sestávající ze čtyř Airbusů A340 a čtyř Airbusů A330 , za účelem standardizace flotily ve prospěch Boeingů 777 a Boeingů 767 . Austrian Airlines odstranily bezplatná jídla za letu a alkoholické nápoje na linkách na krátké vzdálenosti a zavedly to, co se nazývalo „Self Select Bistro Service“, s výjimkou letů z Londýna a letů delších než 100 minut. Centrála se v roce 2007 přestěhovala z Oberlaa na vídeňské letiště , zatímco centrála zůstala ve Vídni.

Po zaznamenání malého zisku ve výši 3,3 mil. EUR v roce 2007 bylo nutné finanční vedení pro rok 2008 několikrát negativně změnit, až do ztráty 475 mil. EUR očekávané ke konci listopadu.

Převzetí Lufthansou

V červnu 2008 Merrill Lynch doporučil rakouské vládě, aby prodala leteckou společnost zahraniční společnosti. Zájem projevily Lufthansa , Air France–KLM , Royal Jordanian , Air China , Turkish Airlines , Aeroflot , S7 Airlines a Singapore Airlines . Z nich se jako potenciální zájemci objevily Lufthansa, Air France-KLM a S7.

Dne 13. listopadu 2008 oznámil státní holding ÖIAG, že byla vybrána Lufthansa. Německá společnost měla vstoupit do rakouského kapitálu s 41,6% podílem, za což by zaplatila 366 268,75 €. Generální ředitel AUA Alfred Ötsch a předseda OIAG Peter Michaelis byli těžce kritizováni za to, že Lufthanse prozradili, že musela převzít dluh ve výši 500 milionů EUR, až když byla dohoda závazná. Michaelis odmítl nové nabídkové řízení, ale byl učiněn obětním beránkem a jeho akcionářská práva byla odebrána a Ötsch odstoupil dne 29. ledna 2013.

Dne 1. července 2009 zahájila Evropská komise vyšetřování akvizice pro porušení pravidel volného obchodu s podezřením, že výběrové řízení bylo falešné, protože vše bylo již rozhodnuto ve prospěch Lufthansy. Nakonec po schválení Evropskou komisí koupila Lufthansa během září 2009 Austrian Airlines. Akcie ve společnosti Austrian Airlines AG byly pozastaveny na vídeňské burze dne 4. února 2010. Po období nejistoty po demise jmenovaného generálního ředitele Thierryho Antinoriho, příchod Jaana Albrechta jako nového generálního ředitele v roce 2011 signalizoval začátek nové éry pro leteckou společnost se zlepšením počtu cestujících a strategičtější pozicí v rámci Lufthansy. Dokončení prací na rozšíření na vídeňském mezinárodním letišti dá letecké společnosti více prostoru pro expanzi. V důsledku toho byla v lednu 2012 implementována nová strategie s přidáním 11 nových letadel v příštích třech letech, což vedlo k dlouhodobé obnově flotily, přičemž letadla Airbus obsluhovala středně dlouhé trasy a Boeingy dálkové trasy.

V průběhu prosince 2011 byl odhalen nový plán na úsporu nákladů, protože společnost byla i přes zrušení 2 500 pracovních míst stále ve ztrátě. Lufthansa odmítla poskytnout finanční podporu. V březnu 2012 Rakouská znovu vyzvala k rekapitalizaci. Lufthansa schválila navýšení kapitálu o 140 milionů EUR, což představuje účinná opatření, která mají být přijata k řešení strukturálních nedostatků.

Dceřiná společnost Lauda Air byla sloučena do Austrian Airlines dne 1. července 2012.

Provozní přechod na tyrolský od roku 2012

Dne 30. dubna 2012, po neúspěchu jednání o opatřeních na snížení nákladů, převzala provoz AUA dceřiná společnost Tyrolean Airways. Po tomto datu byly všechny rakouské lety provozovány společností Tyrolean. Nicméně 110 pilotů a 250 letového personálu se rozhodlo nejít do Tyrolska, ale místo toho skupinu opustit.

V průběhu dubna 2013 vyřadily Austrian Airlines svůj poslední Boeing 737 , variantu 737-800 v označení Lauda Air, v rámci konsolidace flotily.  11 Boeingů 737 letecké společnosti bylo nahrazeno sedmi Airbusy A320, údajně se očekávalo dosažení roční úspory 17 milionů EUR přechodem na jeden typ.  V březnu 2014 bylo oznámeno, že Austrian se poprvé po šesti letech vrátil k ziskovosti. Ve stejném roce vedení zintenzivnilo úsilí o ukončení dlouhotrvajícího pracovního sporu.

Fúze rakouských a tyrolských v roce 2015

V říjnu 2014 bylo oznámeno, že letový provoz a zaměstnanci společnosti Tyrolean mají být znovu začleněni do Austrian Airlines do 31. března 2015,  tento krok byl důsledkem nové pracovní dohody, která byla nedávno uzavřena.

Před touto fúzí oznámila Austrian dne 26. března 2015 přepracovanou koncepci, původně nazvanou „můj rakouský“; zahrnovala nový korporátní design, revidovaný vzhled letadla a řadu nových tras.  V lednu 2016 však Austrian Airlines oznámily, že zrevidují svůj nový branding představený na jaře 2015 vypuštěním slova „můj“ před rakouským; tato nová funkce byla tvrdě kritizována.

V červnu 2015 oznámily Austrian Airlines nákup 17 Embraerů 195 v rámci skupiny Lufthansa. Tyto letouny Embraer, které byly ve vlastnictví Lufthansa CityLine , nahradily stárnoucí Fokkery 70s a 100s.  Do srpna 2016 bylo dodáno osm ze 17 letadel Embraer, zatímco 9 z 23 Fokkerů opustilo flotilu. Do konce července 2017 byly všechny zbývající Fokkery 70 vyřazeny; Fokker 100s následovaný koncem roku.  Téhož roku začala Austrian poprvé nabízet internet na palubě svých letů na krátké a střední vzdálenosti.

Kvůli rostoucí konkurenci ze strany nízkonákladových dopravců na své vídeňské základně a potřebě zefektivnit provoz, aby se zabránilo finančním ztrátám, oznámila letecká společnost v roce 2019 restrukturalizaci své flotily a sítě. Všechna turbovrtulová letadla Bombardier Q400 budou do března 2021 nahrazena Airbusy A320 , přičemž všechny základny posádek mimo Vídeň budou uzavřeny a trasy neprocházející přes vídeňské letiště se přesunou k Lufthanse nebo Eurowings. V lednu 2020 oznámila společnost Austrian další vyřazení tří ze svých šesti plánovaných dálkových letadel Boeing 767-300ER , z nichž poslední opustí flotilu na podzim 2021. Zda a kdy budou nahrazena jinými letadly, s Boeingem 787 Dreamliner je možná náhrada, zatím není jasné.

Rakouská společnost pozastavila všechny pravidelné lety mezi 18. březnem a 15. červnem 2020, protože globální letecká doprava zkolabovala kvůli pandemii COVID-19. Po pozastavení pravidelného provozu provedla letecká společnost několik repatriačních letů pro přepravu domácích Rakušanů uvízlých v zahraničí a také nákladní lety pro přepravu zdravotnického materiálu.  Takové lety byly zahájeny do Abuji , Bali , Limy , Mexico City a Sydney . V létě 2020 obdržela letecká společnost od Lufthansy a rakouské vlády finanční pomoc ve výši 600 milionů eur.pomoci překonat pandemii; na oplátku se Austrian mimo jiné zavázal snížit emise CO 2 v Rakousku do roku 2030 o 50 %.  Celkově letecká společnost ukončila v roce 2020 3,1 milionu cestujících, což je o 79 % méně než v předchozím roce.

V září 2021 bylo oznámeno, že Austrian Airlines ukončí všechny své zbývající pravidelné lety z rakouských letišť mimo Vídeň. Ty budou buď zrušeny, nebo převedeny na sesterskou společnost Eurowings.

V prosinci 2022 oznámila skupina Lufthansa jednání o nahrazení celé rakouské dálkové flotily Boeingy 787 do konce roku 2020.

Obchodní trendy

Až do roku 2008 byly v jejich výročních zprávách zveřejňovány úplné podrobné účty skupiny Austrian Airlines; po převzetí Lufthansou jsou nyní k dispozici pouze souhrnné informace pro rakouské, obvykle prostřednictvím tiskové zprávy. Údaje za roky končící 31. prosincem jsou:

2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Obrat ( mil. EUR ) 2,551 2,531 2,083 2 150 2,163 2,259 2,198 2,164 2,243 2,285 2,466 2,149 2,108 460
Zisk před úroky, zdaněním, odpisy atd. ( EBITDA ) (mil. EUR) −72 170 107 157 201 109 83 19 −319
Zisk před úroky a zdaněním ( EBIT ) (mil. EUR) 25.6 −312,1 −293,9 −64,7 −59,4 65 25 10 54 65 101 91 15 −379
Čistý zisk (mil. EUR) 3.3 −429,5 −325,9
Počet zaměstnanců (na konci roku) 8,031 7,914 7,066 5,934 6,777 6,236 6,208 6,067 5,984 6,450 6,914 7,083 6,989 6,443
Počet cestujících (m) 10.8 10.7 9.9 10.9 11.3 11.5 11.3 11.2 10.8 11.4 12.9 13.9 14.7 3.1
Faktor zatížení cestujícími (%) 75,1 74,4 74,0 76,8 73,7 77,5 78,6 78,9 78,0 76,1 76,8 79,3 80,8 61,9
Počet letadel (na konci roku) 98 99 78 77 74 75 77 81 83 83 82 79