» Domů » Železnice » Vysokorychlostní trať z Polska na Ukrajinu při obnově Ukrajiny

Vysokorychlostní trať z Polska na Ukrajinu při obnově Ukrajiny

Obnova Ukrajiny přinese nejenom nové možnosti spojení Rusy napadené země. Kromě uvažovaného celostátně přerozchodování celé ukrajinské sítě plánuje první evropská země plánovat vysokorychlostní napojení ukrajinské železnice.

Polská státní CPK a ukrajinské dráhy Ukrzaliznyca podepsaly v týdnu ve Varšavě na konferenci Railway Direction Days smlouvu o spolupráci na přípravě vysokorychlostní tratě Varšava – Lvov – Kyjev. V celé trase na Ukrajině by mělo být trať o rozchodu 1435mm.

CPK plánuje navázat svoji budoucí plánovanou síť rychlého spojení na budoucí letiště mezi Varšavou a Lodží. Provozní rychlost by měla být 250km/hod. “Pro Ukrajinu je nejrychlejší spojení do Evropy přes Polsko. Je to historický okamžik, uvedl šéf CPK Mikolaj Wild.

Ředitel mezinárodních projektů ukrajinských drah Volodymyr Shemaev zdůraznil, že Ukrajina potřebuje hlavně kapacitní, rychlé a spolehlivé spojení s celou Evropskou Unií. “Vysokorychlostní trať bude jedna z důležitých součástí integrace do EU,” uvedl.

Samotná dohoda zatím neznamená zahájení stavby, ani projektové přípravy, ale především výměnu zkušeností a hledání zkušeností a samotného financování celé stavby. “Napojení běžným rozchodem kolejí je pro Ukrajinu zásadní téma,” dodal Shemaev. Podle něj už byli oslovení ohledně vysokorychlostní železnice Jižní Koreou. Jedna z dalších vysokorychlostních tratí by měla vést z Kyjeva na Oděsu a na Krym. Ten je v úvaze horizontu let 2030-2040.  Země by pak mohla potřebovat asi 30 vysokorychlostních souprav, s maximální rychlostí 300km/hod. Toto bude také výzvou pro řadu firem v oboru.

Mezi klíčové pak vidí zrušení napojení Ukrajiny na Ruskou železnici, která představuje v současné době zásadní pomoc Rusku v napadání jeho země.

foto PKP Intercity

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes