• Pá. Srp 19th, 2022

Vozičkářku násilně vytáhnuli z vlaku ICE

Srp 6, 2022 , , ,
Stránka navštívena: 58
0 0
Doba čtení příspěvku:3 Minut, 21 Sekund

Ekologická aktivistka Cécile Lecomte byla vyhozena z ICE, protože tam nebylo místo pro vozíčkáře. K vyvedení ženy z vlaku byli nasazeni i federální policisté. Sama mluvila o „policejním násilí“.

Čtyřicetiletá žena vyjádřila na Twitteru své zděšení, že ji v Göttingenu vlakový personál za podpory spolkové policie vykopl ze dveří. „Vyhození bylo filmové. Policie vynesla z vlaku invalidní vozík a mě vytáhli z vlaku. Když jsem se dotkla svých kloubů trpících revmatismem, nezeptali se mě, jaké předchozí nemoci jsem měla, zda a jak se mě lze dotýkat bez bolesti,“ napsala na svůj kanál na sociální síti.

Lecomte obvinila DB, že firma vozíčkáře vozit nechce – jejich vlaky nebyly bezbariérové, stěžoval si aktivista ve videu zveřejněném v pondělí. Později mohla pokračovat v cestě. Když pokračovala ve své cestě v jiném ICE, zaměstnanci byli tentokrát „velmi přátelští“, vysvětlila.

Jak k incidentu došlo z pohledu Deutsche Bahn a federální policie, zprvu nebylo jasné. Mluvčí drah v úterý večer na požádání uvedla, že žena již byla kontaktována. Bližší informace chtěly dráhy poskytnout ve středu. Zákaznický dialog Deutsche Bahn později napsal Lecomte přes Twitter, že popis incidentu ovlivní vyšetřování a hluboce se omlouvají. „Tolerance a respekt jsou základními hodnotami Deutsche Bahn. Jakákoli diskriminace je v rozporu s našimi firemními hodnotami.“ Abychom mohli přesně prozkoumat a objasnit průběh událostí, doufáme v pomoc postižených.

 

Mluvčí federální policie ve středu telefonicky uvedl, že v současné době pracují na objasnění incidentu. K tomu by však museli být nejprve vyslechnuti všichni zúčastnění, uvedlo. Poté by mělo následovat prohlášení úřadu. Podle prvotního vyšetřování personál vlaku z kterého byla aktivistka vyhozena měl čistě osobní zájem proti jmenované, proč ji ve vlaku nechtěl a účelově vykazoval, že nemá místo pro vozíčkáře. Incident hodlá dořešit personálně DB se svými zaměstnanci. 

Podobné články k tématu  Nová hamburská linka S-Bahn S32 odlehčí trvale přeplněným vlakům

Federální policie popisuje incident zcela jinak

Federální policie v pondělí odvezla z ICE ekologickou aktivistku Cécile Lecomteovou, která je kvůli svému revmatickému onemocnění odkázána na invalidní vozík. Jak ve středu večer oznámil mluvčí úřadu, incident měl svou historii: Podle vedoucího vlaku ležela paní Lecomte ve vlaku na podlaze a nechtěla vstát ani odvézt invalidní vozík na stranu. Nechtěla také přejít na nabízené invalidní místo, popsal situaci policejní mluvčí.

Přes původně „přátelskou komunikaci“ vlakového personálu byla 40letý žena „zcela nespolupracující“. Kromě toho křičela hesla proti Deutsche Bahn, načež si cestující stěžovali na její chování. Kvůli „zcela nevhodnému a nerozumnému chování doprovázenému vícenásobným porušením přepravních směrnic“ nakonec vedoucí vlaku vydal zákaz přepravy v Göttingenu.

Přivolaní federální policisté podle informací nemohli přátelskou cestou ničeho dosáhnout a byli také pouze okřikováni. „Paní Lecomteové bylo opakovaně doporučováno, aby ji v případě potřeby proti své vůli vytáhla z vlaku. Nabídky pomoci od policistů odmítla a zůstala tam, kde byla,“ uvedl mluvčí. A dále: „Aktivistka nakonec sama svým chováním vyvolala nucené vynucení vyloučení z přepravy, aby získala vhodná videa pro svou kampaň, na což také několikrát upozornila.“

Mluvčí federální policie nakonec vysvětlil, že opatření přijatá policisty byla „zákonné použití prosté fyzické síly k vynucení odkazu na místo“. „Toto takzvané ‚okamžité donucení‘ se používá, když chybí vhled, dobrá slova už nepomáhají a jiná opatření už nejsou k dispozici.“ Lecomteovo obvinění, že šlo o „policejní násilí“, tisková kancelář odmítla. “Během policejního opatření ani po něm” si dotyčná nestěžoval na bolest, uvedla.

Na videu na svém twitterovém účtu v pondělí byla aktivistka naštvaná, že ji vyhodili z ICE. Řekla, že ji to teď bolí. Deutsche Bahn vyjádřily první reakci v úterý večer prostřednictvím Twitteru a řekly ženě, že popis incidentu ovlivní vyšetřování a hluboce se omlouvají. „Tolerance a respekt jsou základními hodnotami Deutsche Bahn. Diskriminace jakéhokoli druhu je v rozporu s našimi firemními hodnotami.“ Tiskové oddělení skupiny zatím žádné další prohlášení nevydalo. Tam mají stále plné ruce práce s objasňováním incidentu, uvedla ve středu na dotaz mluvčí drah.

Podobné články k tématu  Překvapivá policejní kontrola: Auto plné Whiskey a čokolády

Lecomte označil výpovědi federální policie ve středu pozdě večer za překroucená fakta. Ji samotnou policisté ohledně incidentu nevyslýchali, napsala 40letá žena na Twitteru.

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi