Vídeň: Nové X-Wagen = Budoucnost vídeňského metra je plnoautomatizace

Vídeň: X-Wagen je prvním vozidlem zcela nové generace metra ve Vídni. Na začátku června 2020 byla v závodě Siemens v Simmeringu představen první prototyp před zahájením sériové výroby. Nyní probíhá mnoho testů a kontrol kvality prototypu. Předpokládá se, že v roce 2022 by X-Wagen mělo zasáhnout do provozu s cestujícími na linkách U1 až U4.

Reklamy

Linkou U5 v budoucnu plně automaticky

S X-Wagen bude možné plně automaticky obsluhovat celou budoucí linku U5. Po trase budoucí U5 se momentálně prohánějí vozy linky U2, a proto tato trasa bude muset projít modernizací. Stanice Karlsplatz (Karlovo nám.) až Rathaus (Radnice) budou muset být dovybaveny nástupními dveřmi, které se nainstalují k nástupní hraně nástupiště. Budoucí stanice metra U5 Frankhplatz bude muset být postavena zcela nově. Plně automatické řízení je již odzkoušeno ve městech jako Paříž nebo Barcelona a jeho zavedení vedlo k ještě větší bezpečnosti a spolehlivosti spojů metra. Nástupní dveře nástupiště se neotevřou do té doby, než do stanice dojede vůz metra, tedy nový vůz X-Wagen. Náhodné předměty nebo osoby v kolejišti tak budou již brzy minulostí.

Ještě více místa a nový design

Interiér vozidla je velmi prostorný a celkově řešen jednoduše. Pro potřeby urychlení a zjednodušení nástupu a výstupu a uspokojení různorodých potřeb všech cestujících je v tomto typu poprvé použita kombinace příčných, podélných a sklápěcích sedaček.

Interiér. Copyright: Severin Wurnig (převzato z blog.wienerlinien.at)

Prostorný interiér naplňuje jak potřeby rodičů s dětmi, tak turistů se zavazadly. Nájezdové rampy u všech dveří a 2 místa pro vozíčkáře v prostřední části vozu umožňují také zcela bezbariérovou jízdu. Sedadla jsou barevně rozdělena dle jejich využití. Modrá sedadla, tj. Priority-Sitz, jsou vyhrazena cestujícím se sníženou mobilitou.

Interiér. Copyright: Severin Wurnig (převzato z blog.wienerlinien.at)

Průhledná stěna do kabiny řidiče umožní cestujícím pohled na cestu metrem ze zcela jiné perspektivy. Díky tomu mohou téměř doslova koukat řidiči přes rameno a sledovat takto jízdu, což je zcela nový zážitek při jízdě metrem! Pro potřeby plnoautimatičnosti jsou soupravy navrženy jako obousměrné. Vzhledem k tomuto řešení vzniklo dalších 24 míst pro cestující. Celkově tedy nová generace vozů X-Wagen pojme až 928 cestujících, což je o 46 osob více než jak je tomu u starší generace V-Wagen.

Stanoviště řidiče. Copyright: Severin Wurnig (převzato z blog.wienerlinien.at)

Inovativní řešení vizuálního systému pro cestující

X-Wagen je celosvětově první vůz metra od Siemensu, který obsahuje nový infosystém pro cestující řady PLUS. Obrazovky jsou nově umístěny na bocích vozu a také nad každými dveřmi. Obrazovky poskytují cestujícím nejen přehled o času příjezdu do následující stanice, ale také o pozemních přípojích s přesným časem odjezdu.

X-Wagen je šetrný k přírodnímu prostředí

Soupravy jsou vyráběny jednoduchými stavebními postupy a použitý materiál je z více než 90 procent recyklovaný. Sedadla jsou vyrobena z vysoce kvalitního laminátového dřeva. Osvětlení řešené LED technologií a topení a klimatizace s funkcí obzvlášť šetrného nakládání s energií zajistí překvapivě nízký odběr energie. Nové vozy tak za sebou zanechávají jen velmi malou stopu znečištění.

Sedadla z vysoce kvalitního laminátu. Copyright: Severin Wurnig (převzato z blog.wienerlinien.at)

MIMOCHODEM
Všichni, kteří jezdí vídeňskou městskou hromadnou dopravou, ušetří ročně 1,5 tun CO2 ročně. Souprava metra s 928 místy (tedy stejně jako X-Wagen) odpovídá 774 autům, pokud uvažujeme v jednom autě dle posledních měření 1-2 osoby.

Milníky nového typu X-Wagen:

podzim 2017: pověření Siemensu o provedení studie pro Wiener Linien

2018: prezentace interiéru vozidla

září 2019: první nalakované vozidlo

červen 2020: první souprava X-Wagen dokončena

Předpoklad: 2022 – testovací provoz s cestujícími na linkách U1 až U4

firemní blog Wiener Linien (upraveno)
fotografie převzaty z blog.wienerlinien.at

Admin
Author: Admin