Vídeň chystá novou tramvajovou linku 12

Síť veřejné dopravy ve Vídni neustále roste. Nyní získává další atraktivní spojení: nová linka 12 v budoucnu optimálně napojí Nordbahnviertel ve druhém obvodu na síť MHD na nové lince s pěti novými zastávkami. 

Nová atraktivní tramvajová trasa v Leopoldstadtu

mapa trasy linky 12 ve Vídni

Zhruba 2,2 kilometru dlouhá nová trať vede z Nordbahnstraße (zastávka Rebhanngasse) přes Taborstraße a Vorgartenstraße (U1), na které se staví i 230 metrů dlouhá zelená trať, až na konečnou v Hillerstraße. Po prodloužení tramvajové linky O v roce 2020 se výrazně rozšíří nabídka veřejné dopravy pro Nordbahnviertel s jeho zhruba 10 000 byty a 20 000 pracovními místy. Další pozitivní efekty: Stávající linky jako autobusová linka 11A jsou odlehčeny a vznikají nové spoje v síti MHD – např. napojení na U1 a linky 2 a O.

Předání plánovacího projektu společnosti Wiener Linien – spuštění nové linky 12 se očekává na podzim 2025

Generální projekt pro novou tramvajovou trať vypracovalo oddělení rozvoje města a městského plánování a nyní je předán Wiener Linien k podrobnému plánování a realizaci. Zahájení stavby je aktuálně naplánováno na polovinu roku 2024. Linka 12 by měla být uvedena do provozu na podzim 2025.

Město Vídeň a Wiener Linien investují do projektu rozšíření veřejné dopravy celkem asi 60 milionů eur. To zahrnuje novostavbu trasy, úpravu povrchu a nákup šesti moderních vlaků Flexity, které pak budou na trati jezdit. Pro přibližně 200 000 obyvatel obvodů Leopoldstadt a Brigittenau znamená linka 12 ještě atraktivnější mobilitu na dosah ruky.

Nová zelená trať a nové stromy poskytují zeleň a stín

vizualizace linky 12 ve Vídni

Ekologická opatření budou realizována také s novou tramvajovou trasou: V úseku mezi Haussteinstraße a Walcherstraße bude zelená trať dlouhá asi 230 metrů, aby se zabránilo dodatečnému těsnění. Podél trasy budou také vysázeny nové stromy, které zajistí více zeleně i stín a ochlazení v létě.

Nordbahnviertel: Priorita veřejné dopravy a jízdních kol

Zlepší se nejen veřejné dopravní spojení ve čtvrti, ale také se rozšíří síť cyklostezka: V Taborstraße bude uzavřena mezera v hlavní síti mezi Nordbahnstraße a Vorgartenstraße, která povede přes Nordbahnviertel. Napojení na první vídeňskou Mega-Rad-Highway v Lassallestrasse je zřízeno přes Vorgartenstrasse. Všechny v současnosti platné jednosměrné úpravy pro provoz motorových vozidel as tím spojený zklidněný charakter obytných čtvrtí zůstanou zachovány. Průjezd Nordbahnviertel je možný pouze pro cyklisty* a tramvaj.

Nová linka tramvají přináší úlevu pro autobusové linky 11A a 11B, nové spoje a větší komfort

Nová trasa významně přispívá k rovnoměrnějšímu využití sítě veřejné dopravy. Linka 12 výrazně uleví souběžným autobusovým linkám 11A a 11B v nejvytíženějším úseku mezi zastávkami Pensionsversicherungsanstalt a Vorgartenstrasse. Obyvatelé ve spádové oblasti linky 12 navíc využijí nových spojů a vyšší frekvence MHD.

Kromě stávajících autobusových linek 11A a 11B bude na tramvajovou síť napojena také zastávka Jungstraße ve Stuwerviertelu. Ve stanici Vorgartenstrasse vznikne nové napojení na linku metra U1. Více než 300 nových obecních bytů na adrese Handelskai 214 se nachází ve spádové oblasti konečné stanice Hillerstrasse.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →