» Domů » Železnice » Úspěšný rok pro ÖBB v noční dopravě a pronájem vozů od RDC

Úspěšný rok pro ÖBB v noční dopravě a pronájem vozů od RDC

Rok 2022 byl pro ÖBB obecně létem století: Nikdy předtím nebylo tolik lidí na cestách s ÖBB v dálkové dopravě. Tento boom vlaků byl jasně cítit i na ÖBB Nightjets – takže v letních měsících byly téměř plně obsazeny. Klimaticky šetrné a pohodlné cestování nočním vlakem se v posledních letech stalo alternativou letů na krátké vzdálenosti.
Pro ještě lépe propojenou Evropu byla v roce 2022 důsledně rozšiřována síť nočních vlaků. Letos bylo prodlouženo několik linek Nightjet.
Dne 12. června 2022 byl NightJet Vídeň – Berlín prodloužen a nově začíná v Grazu. Součástí vlaku je skupina vagónů EuroNight trasy Varšavy – Graz tak získal dvě nové destinace nočních vlaků. Kvůli změně itineráře začátkem prosince 2022 oslavil první Nightjet z Vídně do Janova premiéru. NightJet z Vídně (NJ233) a Mnichova respektive Salzburgu (NJ 40295) byly prodlouženy z Milána a nyní denně jezdí do Janova a dále do La Spezie. Stuttgart byl nově připojen také k síti nočních vlaků: NJ 237 jezdí od 11. prosince přes Mnichov do Benátek. A také vlaky EuroNight z Budapešti, Záhřebu a Rijeky nyní jezdí v novém prodlouženém jízdním řádu do Stuttgartu.

Nightjet byl na speciálních misích i pro školy

Nightjet ÖBB přivádí každý den do svých destinací mnoho rekreantů a obchodních cestujících, ale bylo také povoleno jej znovu použít na speciální misi v roce 2022: Na konci dubna nás Nightjet odvezl na Eurovision Song Contest v Turíně v uvolněné atmosféře. Rakouští účastníci ESC LUM!X feat. Pia Maria a její tým cestovali na akci s ÖBB Nightjet.

 Nightjet se i letos postaral o to, aby vánoční strom pro Evropský parlament v Bruselu dorazil na místo určení klimaticky šetrným způsobem. 22. listopadu byla téměř 4 metry vysoká jedle z Phyry v Dolním Rakousku odeslána vlakem Nightjet do Bruselu. Vánoční strom tam v osvědčené tradici zdobí Evropský parlament již 25 let.

 V Evropském roce mládeže nabral na síle také speciální projekt: Školáci odjeli Nightjetem do Bruselu. ÖBB Railtours sestavuje speciální vlakové a hotelové balíčky pro školní skupiny a jejich doprovod a od té doby se těší velké oblibě.

Obnova vozů

Hlavní důraz je kladen na modernizaci vozového parku nočních vlaků. V roce 2022 byly v rámci programu Nightjet Upgrade další vozy ze stávající flotily přestavěny na moderní multifunkční lehátkové vozy pro ÖBB Nightjets a odeslány a vráceny do provozu. Abyste si mohli udělat o nových „lehátkových vozech komfort“ vlastní představu, byly v roce 2022 představeny i široké veřejnosti v zahraničí. V květnu byl nový vůz vystaven společně s SBB v Curychu a v červenci byl představen společně s DB v Hamburku.

V současnosti se vyrábí a testuje celkem 33 zcela nových Nightjetů. Tyto nové vlaky posouvají cestování nočními vlaky na zcela novou úroveň z hlediska komfortu a designu. Vrcholem jsou nové, inovativní mini kajuty, které nabízejí podstatně více soukromí pro svobodné cestující. První nové Nightjety budou v provozu do Itálie od konce léta 2023.

Pronájem nočních vozů od RDC

Společnost ÖBB-Personenverkehr AG uzavřela rámcovou smlouvu s RDC Asset GmbH na pronájem osobních vozů pro noční vlakové spoje. Dle smlouvy ze dne 22.12.2022 lze pronajmout až deset lehátkových vozů a až čtyři lůžkové vozy. Hodnota zakázky je uvedena na 1,02 milionu EUR. 
Dle smlouvy ze dne 22.12.2022 lze pronajmout až deset lehátkových vozů a až čtyři lůžkové vozy. Hodnota zakázky je uvedena na 1,02 milionu EUR.
redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém


Warning: Undefined variable $copyright in /www/doc/www.transportminutes.eu/www/wp-content/themes/localnews/footer.php on line 58
| Design & develop by AmpleThemes