• 07/07/2022 06:41

Údajná chyba podpisu neumožní podepsat smlouvu ÖBB se Stadlerem

Stadler KISS 160
Stránka navštívena: 851
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 46 Sekund

V roce 2019 zahájily Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) komplexní a profesionálně řízené nabídkové řízení na pořízení až 186 dvoupodlažních jednotek. Po více než dvouletém zadávacím řízení vyhodnotila ÖBB nabídku předloženou společností Stadler jako nejlepší komerčně a technicky nejlepší nabídku a zadala zakázku společnosti Stadler.

Rakouský spolkový správní soud překvapivě prohlásil před čtyřmi týdny rozhodnutí o udělení ocenění ÖBB za neplatné kvůli údajné formální chybě. Soud přijal opatření prostřednictvím námitky konkurenční společnosti Alstom, která již byla z řízení vyloučena. Všechny body vznesené společností Alstom soud zamítl.

ÖBB nyní informovala Stadler, že rozhodnutí federálního správního soudu v první instanci je přimělo zrušit zakázku zadanou Stadleru. Výzva k podání nabídky by se proto měla opakovat. Stadler se proti tomuto rozhodnutí ÖBB odvolá.

Elektronický podpis, který rakouský spolkový správní soud prohlásil za údajnou formální chybu, je uznáván příslušnými mezinárodními úřady a Stadler jej již stokrát použil při účasti na nabídkových řízeních v EU. Bylo vyhráno mnoho takto podepsaných nabídek, včetně objednávky ÖBB na dodávku vyprošťovacích vlaků od ledna 2021.

Rakouský zákon o veřejných zakázkách vyžaduje kvalifikovaný elektronický podpis. Podpis používaný Stadlerem splňuje tento požadavek. Stadler se proto také proti tomuto rozhodnutí federálního správního soudu odvolá.

Podle rakouského zákona o veřejných zakázkách lze nedostatky zpětně opravit. To také zahrnuje kritizovaný podpis. Dohoda o zadávání veřejných zakázek mezi EU a Švýcarskem zakazuje diskriminaci ve veřejných soutěžích. To platí také pro kvalifikovaný elektronický podpis. Základem je obecná dohoda o zadávání zakázek Světové obchodní organizace (WTO).

Stadler velmi lituje rozhodnutí ÖBB znovu zahájit výběrové řízení namísto opravy údajné formální chyby, na kterou si stěžoval soud, a učinit další rozhodnutí o zadání zakázky. To by umožnilo včasné uzavření výběrového řízení, které již Stadler vyhrál. Zahájení projektu výroby a dodávky dvoupodlažních jednotek pro rakouské cestující mohlo proběhnout okamžitě. Více než jenom nás toto mrzí, zároveň se cítíme být vyděšeni co konstatoval Vídeňský soud a tvrdí, že je špatně. Budeme se domáhat, aby toto soud opravil co vyřkl a sjednal okamžitou nápravu. Taktéž ÖBB, aby místo nápravy nezačínala toto celé odznovu, zbytečně jsme kvůli této zakázce odsunuli jiné zakázky co nás může dost poškodit konstatovali zástupci Stadleru vůči ÖBB a Rakouskému soudu. 

foto ilustrační Stadler

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %