TUI usiluje o odškodnění od letišť za narušení způsobené cestovním chaosem

TUI usiluje o odškodnění od letišť za narušení způsobené cestovním chaosem

TUI Group odhalila základní ztrátu před úroky a zdaněním ve výši 43,53 milionu USD (42,5 milionu EUR) za období mezi 1. říjnem 2021 a 30. červnem 2022 poté, co nedávný cestovní chaos vážně ovlivnil výkon německého leteckého operátora a cestovní kanceláře.  

Společnost zabývající se cestovním ruchem odhalila, že přišla odhadem příjmů pro 3. čtvrtletí 2022 kvůli provozním poruchám souvisejícím s nedostatkem pozemního personálu a cestovním chaosem v evropském cestovním sektoru. Společnost zaúčtovala na svých účtech poplatek ve výši 76,77 milionů USD (75 milionů USD) související s nedávným zásahem a uvedla, že bude usilovat o odškodnění od dotčených letišť, přičemž za největší zdroj narušení označila letiště Amsterdam Schiphol (AMS).  

„Kombinace bezpříkladného nárůstu odvětví po pandemii COVID 19 spojená s napjatým trhem práce způsobila, že letecký průmysl čelí významným provozním problémům a poruchám, což má za následek nárůst zpožděných odletů a zrušení letů,“ uvedla TUI ve svém prohlášení. Mezitímní finanční zpráva za 3. čtvrtletí zveřejněna 10. srpna 2022. 

“Bylo to způsobeno především dodavateli třetích stran a letišti kvůli nedostatku pracovníků pozemního odbavování a letištních bezpečnostních pracovníků, problémům se spolehlivostí u pronajímaných partnerů a zpožděním údržby dodavatelů,” dodala společnost. TUI byla nucena zrušit přibližně 200 letů pro cestující v květnu a červnu 2022, zejména kvůli problémům na letišti v Manchesteru (MAN). Zrušení byla výsledkem snahy Spojeného království vypořádat se s prudkým nárůstem poptávky cestujících po letecké dopravě, zatímco jeho letiště po pandemii bojovala s nedostatkem personálu.  

„V důsledku toho se náklady na přerušení zvýšily ve třetím čtvrtletí o 75 milionů EUR. V reakci na to jsme rychle zavedli několik zmírnění, abychom zlepšili odolnost a zákaznickou zkušenost, včetně zdvojnásobení našich záložních letadel, aktivního řízení třetích stran a zvýšení počtu zaměstnanců TUI v klíčových kontaktních bodech zákazníků,“ píše se ve finanční aktualizaci.  

Společnost uvedla, že její rezervace během 3. čtvrtletí dosahují 90 % úrovní z léta 2019. Společnost přepravila celkem 5,1 milionu cestujících, což vedlo k výnosům ve výši 4,54 miliardy USD (4,43 milionu EUR) ve srovnání s 665,5 milionu USD (649,7 milionu EUR) v roce 2019. TUI Group si však klade za cíl vrátit se k pozitivnímu výkonu pro zbývající měsíce letní sezóny, přičemž společnost uvedla, že rezervace na červenec a srpen 2022 dosáhly 94 % úrovně před pandemií.  „Nadále očekáváme silné cestovní léto 2022 s kapacitou blízkou úrovním před krizí a výrazně pozitivním základním EBIT za celý rok,“ dodal TUI. 

O autorovi

Letecká doprava