Thay Airways B787-3

Thai Airways je v problémech. Letecká společnost v první polovině roku 2020 ztratila 900 milionů dolarů

První polovina roku 2020 byla pro společnost Thai Airways obtížná. Thajský národní dopravce ztratil 900 milionů dolarů v důsledku pandemie koronavirů. Aby toho nebylo málo, auditor letecké společnosti nemohl vyvodit závěry k finančním výkazům letecké společnosti, což vedlo k pozastavení akciového trhu Thai Airways.

Společnost Thai Airways zveřejnila své výsledky za první a druhý čtvrtletí roku 2020 minulý týden. V prvním čtvrtletí dopravce zaznamenal čistou ztrátu 5,3 miliardy bahtů (asi 170 milionů USD), ve druhém čtvrtletí již 22,7 miliard (asi 730 milionů USD). Celkově to v první polovině roku 2020 představuje čistou ztrátu 900 milionů dolarů.

Reklamy

Letecké společnosti se musely přizpůsobit dopravním omezením způsobeným probíhající krizí, která omezila poptávku po tuzemských i mezinárodních cestách. Od února společnost Thai Airways pozastavila nebo omezila lety do Číny. V březnu došlo k dalšímu mezinárodnímu omezení spojení s východní a jihovýchodní Asií. Lety do Austrálie byly na konci března pozastaveny.

Od té doby existuje v Thai Airways klesající trend, jehož provoz je v současné době pozastaven – zpočátku se hovořilo o opětovné aktivaci letecké společnosti po 30. září, ale stále více a více naznačují, že mezinárodní spojení nebude zahájeno před prosincem 2020.

Auditor Thai Airways

Thajský auditor Deloitte Touche Tohmatsu Jaiyos nevyvodil závěry k finančním výkazům letecké společnosti za první pololetí 2020. Auditoři vznesli tři výhrady.

Za prvé, nedostatek likvidity společnosti – thajský dopravce generuje ztráty od roku 2013. Kromě toho vyvíjející se pandemická krize výrazně omezila provoz společnosti Thai Airways. Některé menší lety provozuje společnost Thai Smile Airlines – regionální letecká společnost vlastněná společností Thai Airways, což však nebude kompenzovat likvidované nebo omezené lety na dlouhé vzdálenosti. Jejich nedostatek v síti spojení thajských linek zase přispívá k problémům dopravce s likviditou.

Letecká společnost rovněž vstoupila do procesu vymáhání u centrálního konkurzního soudu. Krátce po slyšení 17. srpna bude předložen plán na reaktivaci společnosti Thai Airways. Poté, co je plán předložen, musí být schválen věřiteli a poté jej musí společnost schválit.

Kvůli neexistenci závěru o finančních výkazech letecké společnosti však byly akcie Thai Airways na burze pozastaveny. V červenci se dopravci nepodařilo splatit dluh téměř 3 miliardy dolarů.

Co dál pro Thajskou společnosti?

Po sedmi letech ztrát je jasné, že letecká společnost musí provést významné změny ve svém provozu. Poptávka po mezinárodních cestách však zůstane nízká několik let. Rozhodnutí provozu flotily mohou být klíčová. Podle Planespotters.net má Thai Airways flotilu 75 letadel. Nejstarší z nich jsou Boeing 747s. Letecká společnost vyvíjela plán na stažení tohoto modelu do roku 2024, ale mohlo by  se to stát mnohem rychleji. Další „obětí“ může být Airbus A380, s nímž se další letecké společnosti rozloučily během probíhající krize. Vrácení A380 do provozu některé společnosti plánují nejdříve za 3-8 let. To tak se stává hodně drahou hračkou, pro kterou nebude využití řadu let. Jak se přesně rozhodne v případě Thay Airways není jasné. 

Admin
Author: Admin