Wiener Linien přijímá opatření na úsporu energie. V jejich dílnách, stanicích a budovách se má ušetřit kolem deseti procent roční potřeby energie. Vozidla by měla být vytopená maximálně na 18 stupňů Celsia. Přehřáté tramvaje by měly být minulostí. Ve vozech metra a tramvají má letos na podzim a v zimě maximálně 18 stupňů a tedy o dva stupně méně. O dva stupně je teplota snížena také v kancelářích Wiener Linien. „V současné krizi je naší odpovědností podívat se blíže na všechny oblasti společnosti a využít další potenciál,“ říká generální ředitel Wiener Linien Günter Steinbauer.

Umělecká díla méně osvětlená

Umělecké dílo ve stanici Volkstheater by mělo svítit jen matně. Christina Kasperová/ORF

Umělecká díla ve stanicích metra, jako je mozaika ve stanici Volkstheater U3, jsou osvětlena jen slabě nebo vůbec. Také nápis Wiener Linien zůstává tmavý. Zároveň se prosazuje přechod na LED osvětlení ve stanicích a vozidlech. „Dalšími opatřeními na úsporu energie Wiener Linien opět vysílá důležitý signál pro zodpovědné využívání našich zdrojů,“ řekl radní města Peter Hanke (SPÖ), který je za Wiener Linien zodpovědný. Časovače a detektory pohybu ve firemních budovách by měly pomoci dosáhnout cíleného snížení elektřiny o zhruba jedenáct gigawatthodin ročně. To zhruba odpovídá roční spotřebě elektřiny 3000 rodinných domácností. Pokud jde o vytápění, Wiener Linien nyní spoléhá na expanzi geotermální energie ve firemních budovách.

I v zahraničí se bude šetřit

Dopravní podnik města Brna přijal opatření, podle kterého se mění teplotní hranice, od které zapínáme vytápění ve vozech. Doposud jsme topení ve vozech spouštěli, pokud venkovní teplota klesla pod 5 stupňů Celsia, od nynějška to budou 3 stupně Celsia. Posun této hranice pro nás bude znamenat úspory 4,8 miliónů korun ročně. Úspora je stejná pro rok 2022 i 2023 vzhledem k tomu, že letošní cena elektřiny bude velmi podobná zastropované ceně na rok 2023 uvedla mluvčí společnost Mgr. Hana Tomaštíková. I další dopravci nejenom v Rakousku a Česku sníží teplotu ve vozech MHD. V Rakousku bude horní hranice teploty ve vozech MHD 18 °C. V Česku většina dopravců uvádí maximální teplotu ve vozech 16°C, jak moc chtějí vytápět vozy MHD. Většina z nich chce ušetřit na energiích okolo 5 až 8 milionů korun.

redakce, ORF, foto © Wiener Linien

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

By redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém