Domů / Městská doprava / Táborská MHD směřuje ke stoprocentní elektromobilitě

Táborská MHD směřuje ke stoprocentní elektromobilitě

V roce 2030 by celý vozový park městské hromadné dopravy (MHD) v Táboře mohl být na elektrický pohon. Řekl to jako reálné přání místostarosta Tábora pro dopravu Martin Mareda při otevření dobíjecího depa pro autobusovou dopravu v areálu firmy Comett Plus, která MHD v táborské aglomeraci provozuje.

© město Tábor
© město Tábor

Místostarosta připomněl, že útlum spalovacích motorů v MHD začal v roce 2006, kdy se objevily první nízkoemisní vozy na CNG. „Právě před dvaceti lety byla v Táboře velmi špatná kvalita ovzduší. Jedním z řešení bylo nasazení nízkoemisních vozidel. Elektromobilita je dalším logickým krokem,“ uvedl Martin Mareda. Vozidla táborské MHD v současnosti nepoužívají ani jeden dieselový motor.
Přípravy na vybudování moderního dobíjecího depa pro autobusovou dopravu trvaly zhruba dva roky. Firma Comett Plus našla partnera ve společnosti E.ON Drive. Jak sdělil jednatel firmy Comett Plus a ředitel divize autobusové dopravy Aleš Melich, v Chýnovské ulici vzniklo depo s 12 dobíjecími místy, dalších 5 míst funguje v Mladé Vožici.
Comett Plus má ve svém vozovém parku 16 elektroautobusů. Deset z nich nasazuje na spoje MHD, šest na linkové trasy Tábor – Mladá Vožice – Vlašim a Tábor – Benešov.

„Vozidla pro MHD stačíme nabíjet přes noc, linkové busy se nabíjejí dvakrát za den,“ uvedl Aleš Melich. Nové dobíjecí depo už má za sebou více než dvouměsíční provoz.  Za tu dobu autobusy „propálily“ přes 200 MWh elektřiny. Předpokladem pro rok 2025, že 16 elektrobusů najezdí milion kilometrů.

© město Tábor
© město Tábor

Město Tábor a obce v jeho aglomeraci (Sdružení města a obcí okresu Tábor) jsou průkopníky v podpoře ekologické autobusové dopravy. Mnohá města se jezdí do Tábora inspirovat. Podobný systém začne provozovat například Kutná Hora. Místopředseda představenstva společnosti E.ON Jan Zápotočný zmínil, že nikdo nechce v ulicích nepříjemné dieselové autobusy, ze kterých se kouří. „Trendem je čistá veřejná doprava, cestující se přepravují v tichém elektrobusu,“ uvedl zástupce společnosti E.ON.

Označeno:

Zanechat komentář

Social Icons

Pracovní pozice
kategorie práce
Typ práce
Město
 

Události

25 Dub
25 Dub 26
Brno
04 Kvě
4 Kvě 26
Dubai
12 Kvě
12 Kvě 26
Dubai
16 Kvě
16 Kvě 26

Přihlaste se k odběru webu e-mailem

Zadejte svou e-mailovou adresu pro odběr tohoto blogu a zasílání upozornění na nové příspěvky e-mailem.

Připojte se k 372 dalším odběratelům

Sledujte nás na sítích

Reklamy
 

Zjistěte více z Transport Minutes ®

Přihlaste se k odběru a pokračujte ve čtení. Získáte přístup k úplnému archivu.

Pokračovat ve čtení

Transport Minutes ®
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.