Stavba obou mostů ve Svijanech skončila, řidiči mohou projet

Po dvou letech je u konce plánovaná oprava mostů přes železnici a dálnici mezi Svijany a Příšovicemi. Oba původní posty stavební firma kompletně zdemolovala a poté postavila zcela nové.

Reklamy
Jan Růžička, ředitel Silnic LK: Tato stavba probíhala v režimu Design & Build, to znamená, že zhotovitel to celé naprojektoval a postavil. Akce byla zahájena v prosinci 2021, přes zimu projektant připravil projektovou dokumentaci a v červnu v roce 2022 byla zahájena vlastní stavba mostu přes dálnici. Ta byla hotová do prosince, letos začala stavba přes železnici a dnes je hotovo.“
Bohumil Rohn, oblastní ředitel Metrostav Infrastructure: „Museli jsme věnovat velkou pozornost přípravě projektové dokumentace, kterou bylo nutné vypracovat pouze podle textového zadání investora. To znamenalo velké úsilí na počátku stavby, kdy byla projektová dokumentace dopracovávána v průběhu výstavby. Samotná výstavba probíhala ve stanovených termínech a systém Design & Build se ukázal jako funkční.“
Martin Půta, hejtman Libereckého kraje: Ty mosty byly technicky ve velice špatném stavu, a protože kříží dálnici D10 a hlavní železniční trať Turnov-Praha, tak to byl docela velký úkol jak neomezit provoz na nich, takže ty dva roky oprav byla ta minimální doba.

Důvodem k rozdělení stavby na dvě období byla zachovat funkční dopravní obslužnost v okolí mostů při samotné výstavbě. Pokud by se totiž oba mosty demolovaly a stavěly zároveň, nebylo by možné dopravní situaci v okolí mostů uspokojivě vyřešit.

Jan Růžička, ředitel Silnic LK: Stavba stála 95,5 milionu korun.
Martin Půta, hejtman Libereckého kraje: Vzhledem k tomu, že jsme stavěli v těch posledních dvou letech, kdy už ceny byly ovlivněné situací na Ukrajině, tak považuji tu cenu nižší než 100 milionů, za úspěch.

Jan Růžička, ředitel Silnic LK: Most přes dálnici je dlouhý 74m, přes železnici 55m. Celkově je úsek dlouhý 328m.

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje: Navázat by tu pak měly chodníky a cyklostezka přes oba mosty směrem ke svinskému zámku a pivovaru.

V současné době bude Liberecký kraj žádat o dotaci z evropských zdrojů na tento úsek cyklostezky Greenway Jizera. Jedná se o deset kilometrů dlouhou část za zhruba 93 milionů korun.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

One Reply to “Stavba obou mostů ve Svijanech skončila, řidiči mohou projet”

Comments are closed.