2FYDMG9 Deer Creek Reservoir Dam Trailhead hiking trail Panoramic Landscape views by Heber, Wasatch Front Rocky Mountains. Utah, United States, USA. Foto Stadler

2FYDMG9 Deer Creek Reservoir Dam Trailhead hiking trail Panoramic Landscape views by Heber, Wasatch Front Rocky Mountains. Utah, United States, USA. Foto Stadler

Státní univerzita v Utahu (USU), ASPIRE Engineering Research Center a Stadler dnes podepsaly smlouvu na vývoj a testování bateriově poháněného osobního vlaku. Na základě úspěšného konceptu FLIRT Akku přináší Stadler do Severní Ameriky první vícenásobnou jednotku napájenou baterií.

Reklamy

Cílem projektu je vývoj, konstrukce a testování bateriově napájené dvoudílné vícejednotky typu FLIRT Akku. Stadler’s FLIRT Akku je jednopodlažní, lehká vícenásobná jednotka pro regionální přepravu. Díky bateriovému pohonu umožňuje železniční provoz bez emisí CO2 na neelektrifikovaných tratích. Stadler již prodal více než 110 baterií FLIRT. Například bateriové vlaky v Německu nahrazují dieselové vozové parky ve Šlesvicku-Holštýnsku, Porýní-Falcku a Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Ve spolupráci s ASPIRE nyní Stadler vyvíjí baterii FLIRT na míru pro americký trh. To vyžaduje rozsáhlé výzkumné a vývojové práce pro přizpůsobení vozidla americké infrastruktuře a národním předpisům. Zatímco Stadler se zaměřuje na návrh a výrobu vlaku, ASPIRE pracuje na vývoji infrastruktury traťového dobíjení pro vozidlo. Z následných podrobných testovacích jízd ASPIRE, USU a Stadler doufají, že získají důležité poznatky pro dekarbonizaci americké osobní dopravy pomocí bateriově poháněných vlaků.

„Je nám ctí spolupracovat se společností Stadler na tomto inovativním projektu. Úspěch přinese do Utahu pracovní místa ve strojírenství a výrobě. Ukáže také cestu k elektrifikované hromadné dopravě a lehkým železničním systémům podél Wasatch Front. Bateriové řešení elektrického vlaku zlepší kvalitu ovzduší a sníží provozní náklady a zároveň podpoří sdílenou nabíjecí infrastrukturu s kamiony, autobusy a automobily. Jsme velmi nadšeni, že máme tuto neuvěřitelnou příležitost spolupracovat s výrobcem světové třídy přímo zde ve státě,“ řekl Dr. Regan Zane, ředitel NSF ASPIRE Engineering Research Center.

„S malým nebo žádným počtem elektrifikovaných tras na veřejné železnici v Severní Americe je bateriový vlak skvělou alternativou k vozidlům s dieselovým pohonem s nulovými emisemi. Po objednávce FLIRTu na vodíkový pohon pro Kalifornii jsme rádi, že nyní můžeme naše bateriové řešení přivézt také do Spojených států. S ASPIRE jsme našli vynikajícího partnera pro vývoj nejúčinnějšího a plně integrovaného systému pro ekologicky šetrnou mobilitu. Jsme hrdí na to, že můžeme spolupracovat s místními talenty na návrhu a výrobě této technologie zde v Utahu,“ řekl Martin Ritter, generální ředitel společnosti Stadler US, Inc.

„Zákonodárce státu Utah se snaží vytvořit silná partnerství veřejného a soukromého sektoru, jako jsou tato, která vedou k inovativním řešením kritických problémů v našem státě. Jsme nadšeni, že můžeme být partnerem tohoto projektu a těšíme se na jeho úspěch,“ řekl Mike Schultz, většinový vůdce Sněmovny reprezentantů v Utahu.

Baterie FLIRT: Vlak se světovým rekordem

Baterie FLIRT je bateriově napájená verze řady FLIRT společnosti Stadler. Provozní dojezd vozidla se pohybuje kolem 100 kilometrů. S 224 kilometry ujetými v režimu pouze na baterie je FLIRT Akku držitelem světového rekordu v nejdelší jízdě regionálním vlakem v režimu pouze na baterie bez dalšího nabíjení. Kromě čistě elektrických a bateriových variant nabízí Stadler také FLIRT s vodíkem. Společnost Stadler vyvíjí první FLIRT na vodíkový pohon pro americký úřad pro dopravu San Bernardino County Transportation Authority (SBCTA).

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

1 thought on “Stadler chystá vývoj a testování bateriového vlaku pro USA

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading