ABS a Úřad pro Suezský průplav (SCA) podepsaly Memorandum o porozumění (MoU) s cílem vytvořit plán dlouhodobé udržitelnosti a strategii dekarbonizace pro kanál, jednu z nejrušnějších lodních tras světa.

Reklamy

Podle memoranda o porozumění budou ABS a SCA spolupracovat na otázkách souvisejících s udržitelností a zeleným prostředím jako součást obchodního plánu SCA na přechod na zelený kanál do roku 2030. Během roční dohody budou ABS a SCA spolupracovat na vypracovat strategii dekarbonizace a hodnocení energetické a emisní náročnosti a možných způsobů snižování emisí.

SCA a ABS budou spolupracovat na vývoji dlouhodobého plánu udržitelnosti a začleňují udržitelnost jako součást hlavní obchodní strategie SCA se širokou škálou služeb, jako je výběr technologií, benchmarking a stanovování cílů, dokumentace shody s předpisy, uhlíkové účtování a ověřování energetických auditů. a více.

„Suezský průplav je životně důležitou tepnou pro globální obchod. Zajištění environmentálního dozoru pro obchod významně přispěje k vytvoření udržitelnější platformy pro celý lodní průmysl. ABS je lídrem v námořní dekarbonizaci a jsme hrdí na to, že můžeme využít náš hluboký vhled k řešení komplexního souboru výzev, které představuje taková klíčová globální vodní cesta,“ řekl Christopher J. Wiernicki, předseda, prezident a generální ředitel ABS.

Admirál Ossama Rabiee, předseda Úřadu pro Suezský průplav, řekl: „Máme zájem zlepšit spolupráci se všemi partnery, jako je ABS, v oblasti námořní dopravy v oblastech souvisejících s udržitelností životního prostředí a odstraňováním uhlíku v rámci strategie úřadu šetrné k životnímu prostředí. jako předehru k vyhlášení Suezského průplavu „Zeleným průplavem“. Je to důležitý způsob, jak dosáhnout udržitelnosti životního prostředí zvýšením účinnosti kanálu a snížením emisí uhlíku.“

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading