Blue Air

Soud žádost o ochranu před úpadkem společnosti Blue Air schválil

Soud v Bukurešti schválil žádost o úpadek společnosti Blue Air. Tento postup umožní nízkonákladovou leteckou společnost pokračovat v provozu a vytvářet příjmy dalších osmnáct měsíců, aniž by museli věřitelům splácet. Dopravce uhradí své závazky později.

Preventivní řízení je založeno na vzájemném prospěchu. Věřitelé společnosti Blue Air budou mít větší prospěch z prodlení se splácením dluhů než z bankrotu letecké společnosti, která získala další čas na restrukturalizaci. Příštích osmnáct měsíců umožní dopravci stanovit náklady takovým způsobem, aby vytvořil dostatečný příjem bez hrozby platební neschopnosti.

Reklamy

Respektujeme všechny naše závazky a chceme splatit všechny dluhy. Spoléháme se na podporu našich partnerů a vzájemnou důvěru, přijímáme veškerá nezbytná opatření k pokračování v provozu – přiznal jsem prezidenta dopravce Oany Petrescu.

Blue Air utrpěl následky krize způsobené virem COVID-19. Nízkonákladová letecká společnost pozastavila své lety a uzemnila svou flotilu a 90% zaměstnanců byla v dubnu poslána na neplacené dovolené. Situace se zlepšila až v červenci, kdy dopravce obnovil svůj pravidelný letový řád. V té době bylo obnoveno 29 destinací.

Po zrušení dalších vládních omezení, které se uskuteční 16. července, se počet destinací zvýší na 50. Nicméně to bude jen polovina nabídky před vypuknutím pandemie koronavírusů. Rumunský dopravce před národní blokádou obsluhoval 100 destinací ve dvaceti zemích a v létě plánoval rozšíření sítě zahájením nových tras.

Blue Air má flotilu osmnácti Boeingů 737. Letecká společnost od roku 2004 přepravila přes 30 milionů cestujících. Úspěch dopravce byl způsoben zejména nízkými cenami letenek, což je v tomto regionu Balkánu důležité díky výrazně nižším výnosům ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi.

Příjmy společnosti Blue Air klesly od března do června o více než 100 milionů EUR, i když v dubnu rumunská vláda schválila pomoc ve výši 130 milionů EUR na pomoc nízkonákladovému dopravci a vnitrostátní letecké společnosti TAROM. Není však zcela jasné, jak byly peníze rozděleny mezi dva dopravce.

Admin
Author: Admin