• 18/05/2022 01:29

Tesla-Hertz v hodnotě 4,2 miliardy dolarů, největší objednávka elektromobilů zvýšila hodnotu automobilky

© KEYSTONE / AP / DAVID ZALUBOWSKI
Stránka navštívena: 1431
0 0
Doba čtení příspěvku:3 Minut, 35 Sekund

Společnost Tesla Inc (TSLA.O) v pondělí překonala 1 bilion dolarů v tržní kapitalizaci poté, co získala svou dosud největší objednávku od autopůjčovny Hertz, což je dohoda, která posílila ambice lídra v oblasti elektromobilů stát se špičkou v celém automobilovém průmyslu v prodeje během příštího desetiletí.

Většina automobilek se nechlubí prodejem autopůjčovnám, často se slevami, aby vyložily pomalu se prodávané modely. Ale pro Teslu a její investory Hertzovo rozhodnutí objednat 100 000 vozů Tesla do konce roku 2022 ukázalo, že elektrická vozidla již nejsou specializovaným produktem, ale budou v blízké budoucnosti dominovat masovému automobilovému trhu.

“Elektrická vozidla jsou nyní hlavním proudem a teprve jsme začali vidět rostoucí globální poptávku a zájem,” řekl agentuře Reuters prozatímní generální ředitel Hertz Mark Fields.

Generální ředitel Tesly Elon Musk si stanovil cíl ročního růstu prodeje v průměru o 50 %, až nakonec dosáhne 20 milionů vozů ročně. To by byl více než dvojnásobek objemu současných prodejních lídrů Volkswagen AG a Toyota Motor Corp (7203.T) .

Spotřebitelská poptávka po elektrických vozidlech se na některých hlavních trzích stává rohem. Tesla Model 3 byla minulý měsíc nejprodávanějším vozidlem jakéhokoli druhu v Evropě, uvedla v pondělí poradenská společnost JATO Dynamics.

Tesla v pondělí také vypadala, že dělá pokroky v řešení regulačních problémů, které ohrožovaly její podnikání v Číně. Společnost uvedla, že otevřela nové datové a výzkumné centrum v Šanghaji, aby vyhověla vládním požadavkům, aby data shromážděná z vozidel v Číně zůstala v zemi.

Tesla však v pondělí čelila novému tlaku amerických regulačních orgánů. Nový šéf National Transportation Safety Board poslal Muskovi dopis s dotazem, proč Tesla zavádí svůj software „Full Self Driving“, přestože společnost oficiálně neodpověděla na otázky NTSB o bezpečnosti systému automatizovaného řízení.

Akcie Tesly vzrostly o více než 9,5 % na 995,75 dolaru, čímž společnost dosáhla hodnoty 1 bilionu dolarů, podle propočtů agentury Reuters na základě posledního podání.

Přesto je Tesla nejoceňovanější ze všech světových výrobců automobilů a klepe na dveře elitního klubu, který zahrnuje Apple Inc (AAPL.O) , Amazon.com Inc (AMZN.O) a Microsoft Corp (MSFT). .O) a Alphabet Inc (GOOGL.O)

“To (příkaz Hertz) staví vykřičník pod pokyny pro 50%+ růst dodávek,” řekl analytik Roth Capital Craig Irwin. „Další solidní důkaz EV se dostávají do hlavního proudu.“

Tesla nyní čelí skličující každodenní výzvě stát se velkoobjemovým výrobcem automobilů, který roste tempem, jaké nebylo od počátku 20. století, kdy explodovala poptávka po Modelu T Henryho Forda.

Tesla se vyrovnává s nedostatkem objednávek na svá vozidla a prodlouženým narušením dodavatelského řetězce. Finanční ředitel Tesly Zachary Kirkhorn během hovoru minulý týden varoval investory, že krátkodobé výrobní cíle Tesly budou záviset na vyřešení těchto narušení a na rozjezdu dvou nových, obrovských montážních a bateriových závodů v Austinu a Berlíně. „Čeká nás docela těžká cesta,“ řekl Kirkhorn.

Soupeři nesedí na místě. Značka Mercedes-Benz společnosti Daimler AG (DAIGn.DE) , General Motors Co (GM.N) , Ford Motor Co (FN) a startupy jako Lucid (LCID.O) a čínský Xpeng (9868.HK) bojují proti Tesle. s novými elektromobily nebo nákladními vozy.

Investoři a analytici se zatím dívají přes krátkodobé výzvy. Společnost Morgan Stanley zvýšila svůj cenový cíl Tesla o 33 % na 1 200 USD, protože makléřská společnost očekává, že výrobce elektromobilů v roce 2030 překročí 8 milionů dodávek.

Dohoda Hertz také podtrhla sílu značky Tesla, protože půjčovna aut se dostala z bankrotu a má za cíl oživit svou kdysi dominantní značku. Záchranu Hertzu vede skupina investorů včetně Knighthead Capital Management, Certares Opportunities a Apollo Capital Management.

“Naprosto věříme, že to pro nás bude konkurenční výhoda,” řekl prozatímní generální ředitel Hertz Mark Fields o zakázce Tesly, která má být dodána do konce roku 2022.

“Chceme být lídrem v oblasti mobility. Získání zkušeností zákazníků s elektrifikovanými vozidly je pro nás absolutní prioritou.”

Nejlevnější sedan Model 3 od Tesly začíná na zhruba 44 000 dolarech, takže tato objednávka má hodnotu zhruba 4,4 miliardy dolarů, pokud by se celá objednávka týkala sedanu pro masový trh. Fields odmítl říci, kolik Hertz za objednávku platí. Tesla nebyla okamžitě pro sdílení informací o této zakázce.

Při současné objednávce Hertz uvedl, že elektromobily budou tvořit více než 20% její globální flotily. Fields uvedl rostoucí počet elektromobilů na prodej a zájem spotřebitelů o elektrifikovaná vozidla.

Hertz také uvedl, že instaluje tisíce nabíječek do celé své sítě. Zákazníci, kteří si pronajmou Teslu Model 3, budou mít přístup k 3000 dobíjecím stanicím Tesla po celých Spojených státech a Evropě.

Reuters

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %