Rusko začalo s testy Iljušinu Il96-400M dálkového letadla

Ruský výrobce letadel Iljušin začal s testováním “nového” letadla Il-96-400M. Širokotrupý dálkový letoun vychází z konstrukce staré přes třicet let. Modernizovaná a prodloužená verze byla ve vývoji od roku 2017.

Letadlo má být konkurencí Airbusu a Boeingu uvádí výrobce. Ve srovnání s nimi však Iljušin stále spoléhá na 4 motory. Západní letadla však dávno od toho upustila z řady důvodů. Jeden z nich je ekonomika provozu 4 motorů. Ten další cena pohonných hmot a podstatně vyšší spotřeba paliva na sedačku.

Letadlo je dlouhé necelých 64 metrů s kapacitou až 390 cestujících. Dolet pak pouhých 8100 km. Motory stále používá Aviadvigatěl PS-90A1.

Projekt široktrupého letadla Il-96 začal v době rozpadu Sovětského svazu. Nikdy však nedosáhnul komerčního úspěchu. Celkem bylo vyrobeno jenom 19 letadel všech variant. Do současné doby využívá letadla pouze Ruská vláda a ministerstvo obrany Ruska. Přitom ještě v roce 2021 výrobce očekával, že o novou variantu nebude zájem. Krátce po zahájení invaze na Ukrajinu oznámil výrobce “sériovou výrobu” nového modelu. K té hodlá přistoupit navzdory sankcím, které ruský letecký průmysl výrazně zasáhnuly.

Foto RuAviation

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “Rusko začalo s testy Iljušinu Il96-400M dálkového letadla

  1. Rusko začalo s testy Iljušinu Il96-400M dálkového letadla – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 08/11/2023 at 09:14

    […] Continue reading Rusko začalo s testy Iljušinu Il96-400M dálkového letadla at Transport Minutes. […]

Comments are closed.

%d