Poslední dny Tesca v Brně u nádraží

Začátkem příštího roku začne velké bourání a přeměna současného OD Tesco na multifunkční řadu domů s parkem za kterým stojí developer Crestyl. Samotné OD Tesco vzniknulo v době totality už v roce 1984, kdy zde v tehdejším OD Prior mohli poprvé nakoupit. Za celou řadu let si na něj obyvatelé Brna zvyknuli a někteří těžce snáší, že za pár měsíců půjde k zemi. Na jeho místě vyroste 6 nových menších domů, kde najdou zázemí obchody, ale i byty. 

Reklamy

Komplex bytů a obchodů na 25 tisících m2

Současný chátrající obrovský komplex nahradí částečně zastřešené, volně přístupné prostranství o celkové ploše 25 tisíc metrů čtverečních, které propojí historické centrum s plánovanou Jižní čtvrtí. Lemováno bude šesti budovami. „Chceme vytvořit prostor se všemi funkcemi, které k tomu patří. Proto kromě stávajícího využití pro obchody, služby a kanceláře doplňujeme i nájemní bydlení,“ nastiňuje ředitel rozvoje firmy Crestyl Jaromír Krb.

Celkem půjde o 216 bytů, 26 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor a 27 tisíc metrů čtverečních prodejních ploch. V projektu se počítá i s restauracemi. Nové budovy budou mít sedm až osm pater. Spodní podlaží zaberou obchody, služby a restaurace, vrchní nabídnou nájemní byty a kanceláře. Tři podzemní patra poslouží hlavně pro parkování, řidiči odstaví auta na zhruba 770 stáních. 

Současná místa na parkování u současného Tesca nabízela až 125 míst. Město tak získá značně velké možnosti v centru města, kde se bude dát zaparkovat. 

Samotný projekt získal už územní rozhodnutí, stavební povolení developer očekává v první polovině příštího roku. Hned poté začne s demolicí staré budovy, jež zabere několik měsíců. Celý záměr má být hotový během tří let od začátku prací. Investor do projektu napumpuje v souhrnu přes sedm miliard korun. „Chceme, aby nový Dornych město skutečně obohatil,“ prohlašuje Krb.

Obyvatelé města i turisté se nemusí však bát. Po celou dobu stavby i poté bude k dispozici lávka pro pěší do Vaňkovky, kterou hojně využívají. Po dobu stavby bude z boku možné eskalátory se dostat z podchodu na lávku, aniž by bylo nutné složitě obcházet stavbu.

Zeleň má snížit teplotu okolí

Podle primátorky města Brna Markéty Vaňkové (ODS) je počet bytů pro město klíčový a podmínkou samotné stavby. Samotné byty musí být nájemní. V současné době si lidé už nemohou dovolit kupovat byty, neměli by ani z čeho žít i díky tomu, jaké jsou úroky a ceny bytů v současné době. Podle ní to ocení zvláště mladší a nesezdaní, nebo páry, které spolu žijí na psí knížku, extra to platí o mladých rodinách s dětmi. V místě bydlení je tak bude čekat řada stromů, které momentálně celému okolí chybí a pomohou citelně snížit teplotu v okolí. 

Tesco dole v obchodním domě, kam denně míří tisíce obyvatel a turistů čeká konec. Nejméně do konce letošního roku (2022) bude prodejna otevřena. Přesný termín uzavření prodejny zatím není znám. V připravovaném novém komplexu už máme domluvené nové prostory pro Tesco, po dobu výstavby se však prodejna přesouvat nebude,“ uvedl za řetězec Michal Kuzmiak. Obyvatelé města, tak budou mít větší prostory na nákup v nedaleké Vaňkovce, kde se na ně bude těšit Albert, který se na to chce připravit posílením počtu prodavačů, extra pokladních, kam už dnes míří tisíce lidí za nákupy. Zvláště pak turisté, kteří dorazí do města z autobusového nádraží na Zvonařce. To tak bude, dočasně jako vstupní brána do města i místo pro setkávání řady obyvatel města.  

Napojení nové výstavby bude nakolik řešené, aby bylo příjemným vstupem do města z nového bulváru od nového nádraží, které se bude stavět krátce po dokončení výstavby 6 budov nového Dornychu. Stavba nového nádraží je momentálně plánovaná v letech  2028 až 2033. 

Vizualizace Crestyl

Admin
Author: Admin