• 04/07/2022 01:08

Omezení litevského železničního tranzitu do Kaliningradu rozčiluje Moskvu

Stránka navštívena: 48
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 7 Sekund

Političtí vůdci v Moskvě reagovali rozhořčeně na litevská omezení železničního tranzitu mezi ruskou baltskou exklávou Kaliningrad a ruskou pevninou.

„Počínající blokáda“ Kaliningradu porušuje mezinárodní právo, napsal v neděli večer na svém kanálu Telegram zástupce šéfa ruské Rady federace Konstantin Kosačev, jeden z předních ruských zahraničních politiků. Kaliningradská exkláva kolem bývalého Königsbergu leží mezi Litvou a Polskem. Je to jen asi 500 kilometrů od Berlína, ale více než 1000 kilometrů od Moskvy.

“Litva jako člen EU porušuje v rámci sankcí celou řadu právně závazných mezinárodních právních aktů, které se dotýkají nejen závazků Litvy samotné, ale i EU jako celku,” dodal Kosachev. Dohoda o partnerství mezi EU a Ruskem stanoví, že ani jedna strana nebude narušovat tranzit té druhé. Pokud budou věci takto pokračovat, Západ brzy zpochybní svobodu moří a zablokuje přístup k moři do Kaliningradu, má podezření.

Litva od soboty zakázala železniční tranzit zboží na západních sankčních seznamech přes své území do Kaliningradu. Podle šéfa kaliningradské regionální správy Antona Alichanova se to týká 40 až 50 procent veškerého zboží v tranzitu, jako jsou stavební materiály a kovy. Diskusní pořady v ruské státní televizi už týdny volají po „koridoru“ z centra Ruska do Kaliningradu. To by znamenalo ruský útok na státy NATO Lotyšsko a Litvu. Tímto by se vyvolal konflikt Ruska proti NATO, které by muselo tvrdě zasáhnout a dost dobře možné i 3. světovou válku.

DPA

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %