ÖBB objednává 16 nových bateriových pro Kamptalbahn

ÖBB objednává 16 elektricky poháněných bateriových jednotek Cityjet. Vlaky by měly po Kamptalbahn v Dolním Rakousku jezdit od roku 2028. Rámcová smlouva se společností Stadler umožňuje objednávky až 120 bateriově napájených více jednotek v celkovém objemu až 1,3 miliardy eur. První objednávka, která byla nyní zadána, činí až 194 milionů eur.

„Nové bateriové jednotky jsou milníkem k dekarbonizaci regionální železniční dopravy. Jak název napovídá, vlaky mohou jezdit na bateriové napájení na neelektrifikovaných úsecích trasy. To znamená, že se na těchto trasách obejdeme i bez vlaků s dieselovým pohonem. Vybavení souprav odpovídá nejmodernějším standardům a nenechává nic splnit – od zásuvky u sedadla až po automatickou klimatizaci,“ zdůrazňuje generální ředitel ÖBB Andreas Matthä.

„Jsme potěšeni, že nyní přinášíme naši bateriovou verzi bestselleru FLIRT společnosti Stadler do Rakouska. Aby společnost Stadler splnila klimatické cíle, investovala do ekologických řešení pohonu. Tímto oceněním se společnosti Stadler podařilo prodat již více než 150 vozidel s alternativními pohony v sedmi zemích, čímž opět potvrdil svou vedoucí pozici v oblasti pohonů šetřících zdroje. Jsme rádi, že spolupracujeme s ÖBB na pokroku v dekarbonizaci železniční dopravy v Rakousku,“ říká Christian Diewald, jednatel společnosti Stadler Austria GmbH.

Použitím bateriově napájených více jednotek ušetříte až 1,7 milionu litrů nafty ročně. To odpovídá přibližně 4 250 tunám CO2. Pro srovnání: to je roční spotřeba CO2 kolem 600 Rakušanů. Cestovatelé v Dolním Rakousku zároveň využijí kratší doby jízdy, mimo jiné díky rychlejší akceleraci vozidel.

V pohybu s nejmodernějšími funkcemi

Nové vícenásobné jednotky Cityjet s bateriovým pohonem, které se vyrábějí v závodě Stadler v Bussnangu, jsou třídílné, dlouhé přibližně 63 metrů a mohou jet rychlostí až 160 km/h. S očekávanou kapacitou 160 míst nabízejí nové vlaky větší kapacitu, která je potřebná zejména u vysoce frekventovaných vlaků ve špičce.

Zajištěna byla i bezbariérovost: dvě místa pro vozíčkáře s doprovodnými prostory a bezbariérová toaleta zaručují příjemnou cestu pro osoby s omezenou schopností pohybu. Bezbariérové ​​vjezdy ve stejné úrovni usnadňují cyklistům nastupování a vystupování. Ty mají nyní k dispozici i více míst, protože vlaky nabízejí místo až pro dvanáct jízdních kol nebo až osm kočárků. Zvláště důležité pro dojíždějící: soupravy jsou vybaveny WiFi, zásuvkami na sedadlech a sklopnými stolky u řadových sedadel. Víceúčelové plochy lze variabilně využívat a umožňují přepravu rozměrných zavazadel.

vizualizace © ÖBB | Stadler

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

Learn More →

One thought on “ÖBB objednává 16 nových bateriových pro Kamptalbahn

  1. ÖBB objednává 16 nových bateriových pro Kamptalbahn – Press centrum zahraniční a domácí dopravy 10/10/2023 at 15:15

    […] Continue reading ÖBB objednává 16 nových bateriových pro Kamptalbahn at Transport Minutes. […]

Comments are closed.

%d