• Pá. Srp 19th, 2022

Nové zastávky na jihu Katovic zvýší přístup k železnici

Stránka navštívena: 38
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 5 Sekund

Obyvatelé jižních okresů Katovic: Ochojca, Murcek, Koštuchny a Podlesia získají lepší přístup k vlakům. Společnost PKP Polskie Linie Kolejowe SA vyhlásila výběrová řízení na návrh a výstavbu 4 nových zastávek v Katovicích v rámci „Vládního programu výstavby nebo modernizace železničních zastávek na léta 2021–2025“.

Nástupiště budou jednohranná, každé z nich bude opatřeno přístřešky a osvětlením. Značení a informační tabule pomohou se zorientovat. Cestující, rovněž se sníženou pohyblivostí, budou těžit z možnosti cestovat vlakem. Pohodlný pohyb zajistí rampy. Postavené také naváděcí cesty s vyvýšenou texturou. Hodnota investice je více než 9 milionů PLN netto. Realizace stavby je plánována v letech 2022-2023.

V současné době je linka 142 důležitým prvkem železničního okruhu Hornoslezského průmyslového obvodu a je využívána pro nákladní dopravu. Po dobu rekonstrukce úseku z Będzinu do Katovic Piotrowice mohou tuto trať využívat i osobní vlaky, které obyvatelům umožní přístup do centra Katovic a Tychy a do jižních oblastí provincie Slezska. Kromě toho je v rámci programu Kolej Plus plánována realizace modernizace trati 142 Katowice Ligota – Katowice Murcki – Tychy. Díky rekonstrukci bude možné po více než 30 letech začít městské a regionální spoje.

Větší dostupnost železniční dopravy

Dne 19. května 2021 přijala Rada ministrů usnesení o stanovení „Programu vlády pro výstavbu nebo modernizaci železničních zastávek na roky 2021-2025“, který předložil ministr infrastruktury. Program byl aktualizován 15. června 2022 usnesením Rady ministrů o přijetí zprávy o plnění plánu plnění úkolu.

Podobné články k tématu  Video: Správa železnic plánuje kompletní přestavbu celého uzlu v Ostravě

Program přispívá ke snížení vyloučení dopravy a umožní cestujícím přístup k vojvodské a mezivojvodské železniční dopravě. Pro tento účel byla přidělena 1 miliarda PLN. Prostředky budou využity mj. na výstavbu nebo modernizaci železničních zastávek. Úkol zahrnoval 314 lokalit po celém Polsku. 185 míst je na primárním seznamu a 129 na rezervním seznamu.

V provincii Slezské vojvodství, projekt železničních zastávek zahrnuje 13 míst na základním seznamu. To zahrnuje Rybnik Niewiadom a Rybnik Niedobczyce, kde práce probíhají, a Koniecpol Centrum, kde práce začnou koncem letošního roku. Do konce roku 2023 vyroste také nová zastávka Pawłowice Studzionka na železniční trati Żory – Chybie. Celkem má zlepšit dopravní oblužnost pro až 14% obyvatel měst a obcí u železničních tratí.

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi