Správa železnic a město Jihlava dnes slavnostně otevřely moderní dopravní terminál u jihlavského městského nádraží. Jeho středobodem je nová budova, která slouží jak cestujícím z vlaků, tak i MHD. Práce trvaly dva roky, během nich vznikla bezbariérová nástupiště s podchodem. V přednádražním prostoru je kromě zastávek autobusů a trolejbusů také parkoviště P+R, k příjezdu slouží nová ulice. Pro investice byla klíčová podpora z evropských fondů.

Patrovou nádražní budovu tvoří společná odjezdová a příjezdová hala s lavičkami. V horním patře se pak nachází obchodní prostor a zázemí pro dopravce.
„Jihlava může sloužit jako příklad moderního řešení veřejné dopravy. Společný přestupní terminál poslouží všem cestujícím, ti získali nejen pohodlný přestup, ale díky nové nádražní budově i potřebný servis. Pro příjezd k vlaku můžou využít městskou hromadnou dopravu i auto, které nechají na parkovišti P+R,“ řekl ministr dopravy Ivan Bednárik.
„Moderní nástupiště ve stanici umožňují pohodlný nástup do vlaků. Cestující se k nim dostanou novým podchodem, ze kterého zajišťují bezbariérový přístup výtahy. Podchod vede pod celým kolejištěm, v budoucnu se totiž počítá s jeho prodloužením až do Mostecké ulice na druhé straně nádraží,“ popsal generální ředitel Správy železnic Tomáš Tóth.

Město Jihlava vybudovalo zastávky pro příměstské autobusy a MHD, parkoviště P+R s 68 místy a novou Evropskou ulici, na kterou v přednádražním prostoru navazuje okružní křižovatka. Součástí jejich výstavby bylo i natažení elektrického vedení pro trolejbusy.
„Prostor před městským nádražím byl dlouhodobě jedním z míst, která si zasloužila zásadní proměnu. První etapa centrálního dopravního terminálu přináší cestujícím důstojnější zázemí, lepší návaznost vlaků, městské hromadné dopravy, pěší i cyklistické dopravy a zároveň více zeleně. Jde o důležitý krok k tomu, aby se z okolí nádraží stal funkční dopravní uzel, který bude dobře sloužit obyvatelům Jihlavy i návštěvníkům města,“ uvedl primátor Jihlavy Petr Ryška.
Projekt města zahrnuje i nové veřejné osvětlení a chodníky. Rozšíří se veřejná zeleň, přibude téměř stovka stromů a k tomu velký počet keřů a okrasných rostlin.

Zhotovitelem přestavby nádraží byla společnost Skanska, aktuální stavební náklady Správy železnic dosahují 1,485 miliardy korun.
„Projekt Jihlava město byl od začátku výjimečný tím, že nešlo jen o modernizaci železniční stanice, ale o proměnu celého dopravního prostoru v bezprostřední blízkosti centra města. Během stavby jsme kompletně přebudovali kolejiště, vybudovali nová nástupiště s podchodem a bezbariérovými přístupy a současně realizovali novou výpravní budovu. Za největší úspěch považuji skutečnost, že se podařilo uvést novou část stanice do provozu již v prosinci loňského roku a následně dokončit zbývající práce bez omezení cestujících. Na výsledku je vidět práce desítek odborníků a profesí, kteří se na projektu podíleli,“ uvedl projektový manažer Tomáš Sedílek ze společnosti Skanska.
Projekt Modernizace ŽST Jihlava město je spolufinancován Evropskou unií z Fondu soudržnosti v rámci Programu Doprava 2021–2027. Výše dotace činí maximálně 1 265 823 102 korun. Národní financování zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury.
„Tyto investice mají kromě zvýšení mobility a komfortu obyvatel Jihlavy a regionu i evropský přesah. V budoucnu totiž pomohou kraj, cestující i výrobky přiblížit dalším městům po celém kontinentu, čímž si v Evropě budeme zase o něco blíž. Díky společnému evropskému rozpočtu tak investujeme do naší sdílené budoucnosti,“ doplnil mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice Václav Lebeda.














