Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Nové jednodušší značení — od 1. 7. platí novela vyhlášky upravující pravidla provozu

Náhradní trasy dálnic budou nově označené a přehlednější, zjednoduší se také značení slepých ulic či jednosměrek s povoleným protisměrným provozem cyklistů. Novela vyhlášky upravující pravidla provozu na pozemních komunikacích také snižuje počty směrových dopravních značek a upravuje značení nízkoemisních zón. Vyhláška je účinná k 1. červenci 2025.

„Po vzoru německého dopravního značení má vzniknout kolem frekventovaných českých dálnic nové vyznačení alternativních tras pro mimořádné události. Tyto objížďky budou předem stanoveny a vyznačeny, a to umožní rychlejší a efektivnější odklon dopravy v případě uzavírek. Vyhláška navrhuje použití označení „náhradní trasa“, aby bylo zřejmé odlišení od klasických objízdných tras, které se stanoví v případě plánované uzavírky,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Bude se jednat zejména o náhradní trasy k nejčastěji kolabujícím nebo opravovaným úsekům dálnic, které řidiče povedou, na rozdíl od navigací ve vozidlech, po takových komunikacích, které jsou pro dané druhy a intenzity dopravy vhodné a budou směrované tak, aby od jednoho exitu dálnice mířily k následujícímu.

Nově zaváděné značení náhradních tras bude určeno primárně pro osobní automobily. Nákladní automobily budou moci náhradní trasu využít jen v případě, kdy se na této trase nebude vyskytovat žádné hmotnostní, výškové, šířkové ani jiné omezení, které by se vztahovalo k vozidlu, jehož řidič hodlá náhradní trasu použít.

Méně značek na silnicích

Ministerstvo dopravy také snižuje počet směrových značek v případech, pokud lze umístit takovou dopravní značku i jinam než po pravé straně silnice každé větve křižovatky, jako je to doposud. To zlepší přehlednost a uživatelskou přívětivost, protože například na krátkých úsecích pozemní komunikace mezi dvěma křižovatkami už nebude nutné umisťovat několik značek a směrové rozcestníky bude možné instalovat ve vhodných případech až za křižovatku, jak je tomu například v Německu.

K úspoře počtu dopravních značek a konstrukcí, na nichž jsou značky umístěné, může dojít i v případě směrových dopravních značek pro cyklisty. Nejen, že se tím zjednoduší orientace cyklistů, ale snížením počtu konstrukcí se sníží také riziko případného střetu cyklistů s pevnou překážkou. Novela vyhlášky také přináší úpravy v označení jednosměrných komunikací s povoleným protisměrným provozem cyklistů a zjednodušení značení slepých komunikací.

„Tyto změny mají za cíl zvýšit bezpečnost a přehlednost pro všechny účastníky silničního provozu, včetně cyklistů. Dalším benefitem je úspora, kdy se ušetří za dodatkové tabulky. Nové značení bude postupně osazované v rámci pravidelné výměny dopravních značek. Opět vycházíme z dobré zahraniční praxe,“ dodává ministr Kupka.

Jednou z dalších změn je úprava dopravních značek pro nízkoemisní zóny, které již nebudou zobrazovat emisní plakety. Je to reakce na novelu zákona o ochraně ovzduší, která nově definuje zavádění nízkoemisních zón a nahrazuje nalepovací papírové emisní plakety elektronickým systémem využívajícím data o plnění emisních norem EURO z registru silničních vozidel. Možnost, nikoliv povinnost, stanovení je v gesci samospráv.

V souvislosti s úpravou zákona o silničním provozu v oblasti problematiky tzv. tatraktorů, kdy se na řízení tohoto typu vozidla vztahují stejná pravidla jako pro řidiče nákladních vozidel, je nutné také upravit text významu a užití dopravní značky B 4 „Zákaz vjezdu nákladních automobilů“ ve vyhlášce tak, aby pro jejich řidiče platila stejná pravidla jako pro řidiče standardních nákladních automobilů. Jedná se o vozidla konstrukčně vycházející z nákladních vozidel a v kontextu zákazové značky je žádoucí, aby pro ně platila stejná restrikce jako pro standardní nákladní automobily. Význam dopravní značky B 6 „Zákaz vjezdu traktorů“ zůstává nezměněn a na tzv. tatraktory se vztahuje taktéž.

V neposlední řadě novela vyhlášky odstraňuje některé legislativně technické nedostatky a sjednocuje terminologii s platnými zákony. Tím se zajišťuje vyšší právní jistota a srozumitelnost pro všechny účastníky silničního provozu. Ministerstvo dopravy konzultovalo návrh novely s odborníky z řad Policie ČR, Ministerstva vnitra a dalších relevantních institucí.

Výčet hlavních změn: 

  1. Zavedení náhradních tras: Předem stanovené alternativní objízdné trasy pro mimořádné události na dálnicích, například na dálnici D1.
  2. Zjednodušení značení jednosměrných komunikací a slepých komunikací: Značka bez nutnosti dodatkové tabulky povoluje protisměrný provoz cyklistů a ve slepé ulici jim umožňuje pokračovat v jízdě.
  3. Méně dopravních značek: Ve vhodných případech není nutné na každou větev křižovatky umisťovat směrovou dopravní značku.
  4. Úprava dopravních značek: Úprava označení nízkoemisních zón, dobíjecích stanic elektromobilů nebo sjednocení podoby některých značek.
  5. Nové značení pro nízkoemisní zóny: Kontrola emisních kategorií vozidel bez nutnosti emisních plaket a s tím související úprava značení.

O autorovi

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

0
Would love your thoughts, please comment.x
Transport Minutes ®
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.