Znojmo přidá do vozů MHD validátory na jízdenky

foto IDSJMK

Větší počet validátorů a nový způsob placení pro cestující, kterým se nevyplatí kupovat předplatní jízdenka a nechtějí nebo nemohou platit bankovní kartou. Druhý měsíc roku přinese do městské autobusové dopravy (dále jen MAD) ve Znojmě novinky. Ty zrychlí odbavení cestujících a mohou pomoci zkrátit jízdní dobu a zabránit zpožděním.

Reklamy

Během února budou postupně vyměněny všechny validátory, které v autobusech umožňují bezhotovostní platby bankovní kartou. „Nové validátory budou u velkých autobusů namontovány nejen k druhým, ale i k třetím dveřím. Cestující, kteří je využívají, tak budou moci nastupovat do autobusů uprostřed i vzadu. Tyto nové přístroje navíc budou mít větší displej, měly by být proto přehlednější,“ vysvětluje místostarostka Petra Svedíková Vávrová. Funkce a způsob placení u validátorů se nemění.

Úplnou novinkou bude od prvního února tzv. Dopravní peněženka IDS JMK. Výhodná bude pro všechny, kteří doposud platili jízdné u řidiče. Dopravní peněženka bude mít formu karty, klíčenky nebo samolepky a koupit ji bude možné v kontaktním centru na nádraží za 30 korun. Přímo v centru nebo na e-shopu IDS JMK ji pak bude možné nabíjet částkou do 250 korun. Při nástupu do autobusu ji stačí přiložit k validátoru, stejně jako bankovní kartu. „Novou peněženku jistě přivítají hlavně rodiče dětí, které jezdí autobusy třeba jen jednou denně. Aby se dětem uplatňovala sleva na jízdném, je třeba peněženku zaregistrovat v e-shopu IDS JMK a přiřadit mu odpovídající slevovou kategorii. Pokud pak dítě takovou registrovanou peněženku ztratí, bude možné peněženku zablokovat a zůstatek převést na novou kartu. To u neregistrované peněženky možné není,“ vyjmenovává výhody Svedíková. Nová peněženka bude sloužit i k placení u řidiče u regionálních autobusů.

Cestující si na změny v MAD zvykli

Foto redakce

Nový systém MAD funguje ve Znojmě od začátku loňského roku. Společně s novým dopravcem se navýšil počet spojů a začaly se obsluhovat nové lokality. V průběhu roku se pak několikrát upravovaly jízdní řády na základě podnětů cestujících. Naposledy v prosinci. „V jízdních řádech jsme se snažili zohlednit nejčastější podněty, které jsme v uplynulých měsících sesbírali od občanů. Největší změna se týkala obsluhy nemocnice, kam jezdí více spojů. Více autobusů ale jezdí třeba i do Mramotic,“ říká místostarostka. Na konci roku se také vyměnilo barevné označení čísel autobusů. Každá z linek autobusů má jinou barvu, což usnadňuje pravidelným cestujícím orientaci. Svůj autobus mohou rozeznat již z velké dálky a za snížené viditelnosti.

Největší novinkou bylo pro znojemské cestující nastupování všemi dveřmi a možnost zakoupit si elektronické jízdné prostřednictvím validátoru. Na tuto změnu si ale rychle zvykli a počet jízdenek zakoupených u řidiče v průběhu roku postupně klesal. Dnes je podíl cestujících kupujících si jízdenku ve validátoru u základních jízdenek dokonce vyšší než v Brně. Se započtením jízdenek prodaných aplikací POSEIDON používá elektronické jízdné ve Znojmě 70 % dospělých cestujících a 30 % cestujících s nárokem na slevu. Tento podíl by se měl díky dopravní peněžence nadále zvyšovat.

TS Znojmo

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

One thought on “Znojmo přidá do vozů MHD validátory na jízdenky

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading