• 07/07/2022 07:00

Noční doprava by se měla stát předmětem zájmu dopravců

Stránka navštívena: 1440
0 0
Doba čtení příspěvku:3 Minut, 12 Sekund
Jedním z témat, o nichž diskutovali účastníci Evropského fóra kolejových vozidel v debatě o investičních plánech pro kolejová vozidla v Polsku, bylo téma nočních spojů. Jak velký je potenciál tohoto trhu a jak na něj trh zareaguje?
Andrzej Massel ze Železničního institutu Polska upozornil, že za rozvoj nočních osobních spojů, zdůrazňovaných Evropskou komisí, stojí především rakouské dráhy, které se rozhodly tento segment neopustit, a dokonce jej rozvíjet. V Německu i ve Francii bylo zatím s tímto obchodem zacházeno nedbale a dokonce zaniklo. Nyní díky právě rakouským drahám (ÖBB) se začínají obnovovat vybrané vlaky, které spojují Německo do Vídně.

Železniční úřady různých zemí se vracejí ke konceptu nočních spojů a modernizují pro ně kolejová vozidla, nebo dokonce kupují nové. Je tomu tak například v České republice. Zdá se, že tento směr je dobrý a měli bychom se nad ním zamyslet i v Polsku. Dlouhé vlaky, zejména z jihu na sever země, by měly obsluhovat kolejová vozidla přizpůsobená tak, aby jezdila co nejvíce v noci – uvedl specialista ze Železničního institutu.

Siemens Viagio NightJet nové generace pro rakouské ÖBB

Nedostatek kolejových vozidel je překážkou

Jan Siudecki, ředitel odboru technologie a produktů Úřadu železniční dopravy, poukázal na to, že nedostatek kolejových vozidel často stojí v cestě rozvoji nočních spojů. Řada vozů byla za ta léta zrušena a nyní jsou lehátkové vozy DB, přestože jim je 30 let, chutným soustem pro dopravce. Kupuje je RegioJet a také soukromý dopravci z Belgie a z Německa.

Pokud jde o naši zemi, v Polsku je 190 lůžkových vozů a lehátkových více než 130 vozů. Většina těchto kolejových vozidel však pochází ze 70. a 80. let. Pouze 20% z nich má klimatizaci. Mělo by se uvažovat o jejich výměně nebo modernizaci, zatímco nedávno jsme uznali investiční plány dopravců. A víme, že takové investice se plánují až v roce 2030 – řekl Siudecki, je to žalostně pozdě a je stále více potřeba, aby v noci bylo lepší spojení. Úplně to nejlepší spojení by mělo být napříč zemí od severu na jih a východu na západ s přestupními vazbami na lokální noční spoje. Rovněž poukázal na to, že balíček změn, které má Evropská komise brzy představit, zahrnuje usnadnění schvalování vozů pro mezinárodní provoz. To by mohl být impuls ke spuštění nočních vlaků na západních trasách. Pokud to chce státní provozovatel PKP Intercity, využít měl by ultra rychle změnit svůj postoj a začít modernizovat s pomocí Evropské investiční banky co nejdříve. Plány soukromého RegioJetu jsou v tomto bodě velmi jasné nejenom pro Polský, ale celý Evropský trh. Je to jeden z moc mála dopravců, který hodlá expandovat z Prahy s nočními vlaky do Evropy, potažmo párem spojů z Polska do Rakouska, zvláště pro turisty a lyžaře do vhodných letovisk.

PKP IC vidí renesanci nočních vlaků, ale …

Adam Laskowski, člen představenstva PKP Intercity, během debaty řekl, že společnost, ve které spolupracuje, vidí renesanci lůžkových vozů v Evropě. Donedávna výrobci tento typ vozidel ani nenabízeli, zdálo se, že vyhraje letecké spojení. Mezitím ve vzdálenostech až 500 kilometrů může železnice vytlačit letecká spojení, zvláště pokud nabízíme krátké cestovní časy a pohodlný kolejový vůz – řekl. Společnost ale v této oblasti nechystá žádné větší investice. Stát ji v tomto směru nijak nepodporuje, ani bankovní trh není vstřícný.

PKP Intercity v současné době provozuje 69 lůžkových vozů a 21 s lehátky. V provozu je ale každý den asi 50 takových vagonů. Mezitím je většina ze 190 vozů označených UTK téměř ve vlastnictví dopravce. Část společnosti se nedávno rozhodla vypsat výběrové řízení no nové vozy pro noční dopravu, jde ale jenom o pár vozů, které chceme vypravovat na Berlín.

Německo i Francie na renezanci noční vlakové dopravy  čeká, byť už plánuje první noční spoje po roce 2025 ve spolupráci s rakouskými dráhami. Ty si tak mohou poměrně lehce obsadit většinu noční dopravy v Evropě i díky nezájmu řady dopravců, nebo státních úřadů. 
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %