Nehoda AN-24 v Rusku se obešla bez obětí na životech a zraněných

Volga-Dnjepr Antonov AN-124, registrace RA-82042 provádějící poziční let VI-4066 z Novosibirsku (Rusko) do Vídně (Rakousko) se 14 lidmi a bez nákladu na palubě, opustil Novosibirskou dráhu 25 přibližně ve 12:08 L (05: 08 SEČ) a byl v počátečním stoupání asi 1800 stop MSL, když došlo ke ztrátě signálu transpondéru i rádiové komunikace. Posádka vrátila letadlo k přistání na dráze 25 Novosibirsku, ale při přistání překonala konec dráhy asi o 200 metrů / 650 stop. K žádným zraněním nedošlo. Letoun utrpěl značné poškození křídel a podvozku, motoru č. 2 (D-18T, vestavěná levá ruka) chybí vstupní otvor motoru po nekontrolované poruše podle fotografických důkazů (viz níže).

Podle místních zdrojů letadlo spadlo z dráhy asi o 200 metrů (650 stop).

Místní záchranné služby oznámily, že letadlo odletělo, a okamžitě se během po vyhlášení nouzového stavu otočili a vrátily na dráhu letiště, kam se sjížděli hasiči.
Letiště hlásilo, že v důsledku exkurze na dráze nedošlo k žádným zraněním. 
Pozemní svědci hlásili, že motory 3 a 4 (obě pravé ruky, D-18T) při odletu sledovaly kouř, došlo ke ztrátě komunikace s letadlem, letadlu se podařilo vrátit se na letiště a s přistáním zastavit se zhrouceným podvozkem. Další pozemní svědci uvedli, že část spadla z letadla a poškodila střechu domu.

Úřad pro dopravu na Západní Sibiři zahájil vyšetřování nehody.  Podle údajů Mode-S a ADS-B letadlo opustilo dráhu 25, vystoupalo, začalo otáčet doprava, dosáhlo 1825 stop MSL, než signál zmizel asi 3,5 m za koncem dráhy.

Interfax

Admin
Author: Admin