• 07/07/2022 02:34

Na tratě západního Slovenska přibudou v příštích dvou letech 4 nové elektrické patrové jednotky

ByAdmin

Pro 16, 2021 , ,
© ŽSSK
Stránka navštívena: 941
0 0
Doba čtení příspěvku:2 Minut, 1 Sekund

BRATISLAVA – Snahou Železniční společnosti Slovensko (ZSSK) je i nadále modernizovat a obměňovat zastaralý vozový park a přinášet cestujícím co nejkvalitnější služby na úrovni 21. století. Tentokrát se národní dopravce zaměřil na zlepšení dopravní obslužnosti na území Bratislavského, Nitranského, Trnavského, Trenčínského a Žilinského kraje (za jistých okolností i Banskobystrického kraje).

Za účasti představenstva ZSSK a zástupců dodavatele jednotek Stadler Polska podepsali smlouvu na dodávku 4 kusů nových elektrických patrových jednotek (EPJ), které výrazně přispějí ke zkvalitnění nabídky služeb železniční osobní dopravy. Jednotky budou provozovány na vysoce frekventovaných tratích, a to Bratislava – Žilina (trať č. 120), Bratislava – Nové Zámky (trať č. 130) a Bratislava – Kúty (trať č. 110).

Z důvodu naplnění potřeb řízení provozu, obratování a údržby EJ budou nasazovány i na úseky Kúty – Břeclav (CZ, trať č. 110) a Trnava – Galanta (trať č. 133). Také v případě nepřipravenosti tratě č.j. 120 železničního uzlu Žilina (do doby ukončení rekonstrukce železničního uzlu Žilina – elektrického napájení trolejového vedení tratě č. 120 střídavým napětím 25 kV/50 Hz) budou jednotky jezdit i v úseku Palárikovo – Zvolen – Banská Bystrica (trať č. 15).

Základní charakteristika nových jednotek typu KISS E.MU6:

jednotky mají patrové provedení,
dosahují rychlosti 160 km/h,
každý vůz má nízkopodlažní oboustranné nástupní prostory s výškou nástupní hrany 550 – 600 mm nad temenem koleje a pomocný výsuvný/výklopný schůdek ve výšce 200 – 280 mm pro umožnění nástupu z nižších nástupišť,
disponují moderním informačním systémem:
akustický systém (vnější/vnitřní)
vizuální systém (čelní, boční a interiérové ​​panely)
Wi-Fi
kamerový systém
systém počítání cestujících,
jsou uzpůsobeny pro přepravu imobilních cestujících, tedy pro osoby se zdravotním postižením a osoby se sníženou pohyblivostí, zohledněním technických specifikací interoperability (dále TSI PRM) – nástup do EJ, místo pro doprovod, WC buňka – a také disponují přebalovacím pultem pro kojence. Všechny WC buňky (1x TSI PRM + 3x standardní) jsou s uzavřeným systémem a vybaveny protimrazovou ochranou. Nástup pro imobilní cestující je možný i přes sklápěcí rampu z nástupišť výšky 250 – 500 mm nad temenem koleje,
jsou klimatizované s prostorovým chlazením/ohřevem (ohřev i podlahový),
umožňují přepravu minimálně 15 ks kol (kombinace držáků a napínacích pásů),
mají kapacitu 611 míst k sezení (z toho 30 míst v 1. třídě a 552 míst ve 2. třídě),
možnost vícečlenného řízení minimálně dvou EJ.

Součástí dodávky bude i certifikované školení strojvedoucích instruktorů a zástupců údržby a dodání dokumentace pro obsluhu a údržbu EJ.

Cena za dodání 4 ks EPJ je 76 950 000 eur, za jeden kus 19 237 500 eur.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %