Veřejnost si prohlédne první vlak RegioPanter v barvách PID v sobotu 20. dubna na Regionálním dni PID v Benešově u Prahy. V průběhu května se s ním svezou také první cestující na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji celkem 22 nových jednotek RegioPanter PID, které navýší kapacitu příměstských elektrických vlaků o 4 950 míst. Tyto jednotky jsou plně klimatizované, bezbariérové a vybavené palubní Wi-Fi sítí.
V sobotu 20. dubna v 10 hodin v Benešově u Prahy na Regionálním dnu PID převezme do provozu ve službách PID radní pro veřejnou dopravu Středočeského kraje Petr Borecký první novou elektrickou jednotku RegioPanter PID od zástupců Českých drah.
„Modernizace vlaků a železniční infrastruktury jsou nejlepší formou posílení konkurenceschopnosti dráhy proti jiným druhům dopravy. Vlak lze využít jako pojízdnou kancelář, na telefonu nebo tabletu se dá sledovat film nebo sociální sítě a člověk se nemusí věnovat řízení auta. Současné trendy na železnici dokazují, že se jedná stále o moderní druh dopravy, který neřekl své poslední slovo na dopravním trhu,“ upozorňuje ministr dopravy Martin Kupka.
„V oblasti veřejné dopravy a významného zvyšování její kvality plníme sliby, které jsme dali obyvatelům Středočeského kraje. Mezi naše závazky patří zlepšení kvality železniční dopravy a převzetí prvního RegioPantera v barvách PID je toho jasným důkazem. Do prosince budeme průběžně, společně s Prahou a Českými drahami, nasazovat 22 nových jednotek, které obslouží spoje především na linkách S4 Praha – Kralupy nad Vltavou – Ústí nad Labem a R 41 Praha – Kolín – Kutná Hora a navýší kapacitu elektrických souprav v PID o skoro 5 000 dalších míst k sezení. Připomenu, že na tratích Středočeského kraje jezdí anebo brzy jezdit budou i další, moderní vlaky. Na mysli mám jednotky RegioFox anebo RegioSpider,“ uvádí Petr Borecký, radní Středočeského kraje pro veřejnou dopravu.
„Letos uskutečníme největší obnovu regionálních a dálkových vlaků od vzniku Českých drah. Nasadíme do provozu zhruba 440 jednotlivých vozidel, která nabídnou přes 22 tisíc moderních míst k sezení v nových, klimatizovaných vlacích vybavených pro pohodlné bezbariérové cestování osob na vozíku, s palubní sítí Wi-Fi nebo s možností využívat a dobíjet cestovní elektroniku během jízdy. Velká část těchto vozidel míří na tratě v Praze a ve Středočeském kraji, kde posílí kapacitu elektrických příměstských vlaků. Celkový počet moderních elektrických jednotek CityElefant a RegioPanter v PID tak překročí 90 kusů a cestujícím nabídnou celkem skoro 27 tisíc míst k sezení,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.
„Každý pracovní den dojíždí do Prahy téměř 300 tisíc lidí. Abychom v hlavním městě takový nápor dopravně zvládli, je pro nás zcela zásadní, aby co největší počet dojíždějících využíval příměstskou veřejnou dopravu. Důležité je proto zachování její vysoké kvality, a to jednak navyšováním kapacit a dále zvyšováním komfortu pro cestující. V případě nových vlaků je tak samozřejmostí klimatizace, dostatečně velké prostory pro umístění kočárků a jízdních kol, bezbariérová přístupnost a také funkční internetové připojení. Víme, že investice do veřejné dopravy zásadním způsobem zvyšují její atraktivitu pro cestující, a proto v nich budeme pokračovat i nadále, ať už se jedná o nákupy moderních dopravních prostředků nebo výstavbu nové infrastruktury např. v podobě nových tramvajových tratí nebo metra D,” shrnul 1. náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.
„Vlaky, které během Regionálního dne PID v Benešově představíme, nejsou vybrané náhodně. Nových RegioPanterů určených pro provoz na středočeských tratích bude celkem 22 a do provozu je budeme postupně nasazovat v průběhu tohoto roku na linkách S4 z Prahy přes Kralupy nad Vltavou do Ústí nad Labem a R41 z Prahy přes Kolín do Kutné Hory. Motorové vozy RS1, které lidé znají pod označením RegioSpider, pak nasadíme na linkách z Benešova do Vlašimi, z Benešova přes Olbramovice do Sedlčan a z Olbramovic do Tábora, kde nahradí motorové vozy řady 810 a Regionovy,“ dodává Jakub Goliáš, ředitel Oblastního centra obchodu Střed Českých drah.
„Modernizace železnice a navyšování přepravní kapacity na páteřních železničních tratích je nezbytné, máme-li motivovat cestující k využívání veřejné dopravy. Cestující očekává kvalitu odpovídající 21. století a nasazením těchto moderních vlaků se výrazným způsobem zvýší komfort cestování po železnici v rámci systému Pražské integrované dopravy, a to nejen ve Středočeském kraji,“ uvedl Pavel Winter, náměstek IDSK pro dopravu.
„Nové moderní vlaky na kralupské trati nahradí část dvoupodlažních CityElefantů, které budeme moci využít na potřebnějších tratích z Prahy do středních Čech. Díky zdvojování jednotek nabídneme ve špičkách více míst než nyní a mimo špičky naopak pokryjeme zdejší poptávku efektivněji. Při požadavcích na nová vozidla jsme mysleli hlavně na komfort cestujících. Kromě již běžného standardu v podobě Wi-Fi připojení nebo zásuvek na dobíjení elektroniky jsme v nových vlacích rozšířili také počet míst v první třídě, což pomůže nalákat z aut do vlaků i náročnější cestující,“ dodává ředitel pražského organizátora dopravy ROPID Petr Tomčík.
„Těšíme se z toho, že Praha i Středočeský kraj budou mít svoje RegioPantery, které zvýší atraktivitu kolejové dopravy. Vlaky jsme přizpůsobili na míru specifickým potřebám města i regionu. Naše bezbariérové elektrické jednotky typu RegioPanter jsou úspěšný a oblíbený model. Vyrobených nebo objednaných je už zhruba 300 jednotek, které se uplatňují nejen v Česku, ale také na Slovensku, v Lotyšsku, v Estonsku či Uzbekistánu. Zákazníkům nabízejí optimální řešení pro modernizaci vozidlového parku v příměstské a regionální dopravě, ale mohou se velmi dobře uplatnit také na kratších a středně dlouhých dálkových linkách s maximální rychlostí 160 km/h. Zákazníkům nabízejí veškerý komfort, který je s cestováním na železnici v 21. století spojován,“ Tomáš Ignačák, President Regionů CZ&SK a Central East ve Škoda Group.
Elektrické jednotky RegioPanter PID zamíří do Kralup, Ústí nad Labem a Kolína
První jednotku převzaly České dráhy od výrobce v tomto týdnu a od následujícího týdne na ní začíná zácvik zaměstnanců, tedy strojvedoucích, vlakvedoucích a dílenského personálu v Centru údržby Praha jih, kde o ně budou technici pečovat. V první polovině května začne zácvik na jednotce v provozu. Vůbec první RegioPanter PID bude obsluhovat v závislosti na probíhajících školeních osobní vlaky linky S4 zhruba mezi 9. a 15. hodinou a denně obslouží až tři páry spojů mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou.
Od prosince 2024 budou nasazeny na linky S4 Praha – Kralupy nad Vltavou – Ústí nad Labem, kde budou spoje ve špičce v úseku Praha – Kralupy nad Vltavou – Praha vedeny ve dvojité trakci s kapacitou až 450 míst k sezení a v méně frekventovaném úseku Kralupy nad Vltavou – Ústí nad Labem – Kralupy nad Vltavu bude pokračovat jen jeden RegioPanter. Druhou linkou obsluhovanou novými vlaky bude spojení R 41 Praha – Kolín – Kutná Hora, která v novém konceptu nabídne celodenní rychlé cestování ze všech měst a obcí mezi Poříčany a Kolínem do hlavního města.
Dvacet dva jednotek řady 640.2 RegioPanter pro PID je součástí kontraktu na výrobu celkem 60 vlaků pro České dráhy. Jejich maximální rychlost je 160 km/h, výkon 2 040 kW, hmotnost více než 150 tun a délka 79,4 metrů. Od jednotek pro jiné regiony se však odlišují v interiéru, kde je na přání zákazníka vyšší počet míst 1. třídy. U RegioPanterů PID se nachází na obou koncích vlaku v oddílech za stanovištěm stojvedoucího a nabízejí ve vyšší kategorii dohromady 16 míst k sezení, což je dvojnásobek oproti ostatním jednotkám stejné řady. Celkem pak nabízejí RegioPantery PID 225 míst k sezení.
TS ČD