Souprava VAG D1 v Norimberku Foto: Marcel Manhart

Souprava VAG D1 v Norimberku Foto: Marcel Manhart

Norimberk: U1 je nejstarší a nejdelší ze tří norimberských linek metra a také ta s nejvyšším počtem cestujících. Po zhruba 40 letech se 42 dvojitých jednotek DT1 typu 42 dočkalo svého dne. Nyní budou postupně nahrazovány 21 kloubovými vlaky typu G1 se čtyřmi vozy a budou použity na lince U1. Kontrakt získala v roce 2015 společnost Siemens a řada subdodavatelů. Nyní nastal čas: První tři vozy nové řady VAG G1 byly oficiálně uvedeny do provozu 19. srpna 2020. Od 20. srpna 2020 jezdí G1 jako doplňkový vlak během dne mezi Fürth Stadthalle a Aufseßplatz.

Reklamy

21 kloubových vlaků typu G1 se čtyřmi vozy má postupně nahradit 42 stále ještě fungujících modelů DT1. Nové vlaky budou zhruba v délce dvou spřažených dvojitých vagónů a budou zcela průchozí. Vozidla jsou klimatizována a mají posuvný schůdek pod dveřima, takže vlaky jsou nyní také bezbariérové. Nové vlaky jsou určeny výhradně pro provoz se strojvedoucím na lince U1. Vlak vyvinutý společností Siemens je však také navržen a připraven pro automatický provoz.

Za účelem zlepšení pohodlí cestujících a optimalizace toku cestujících zadala společnost VAG Verkehrs-Aktiengesellschaft Nürnberg v listopadu 2015 společnosti Siemens AG dodávku 21 čtyřdílných vlaků typu G1. Objednávka zahrnuje opci pro dalších 13 vozidel, která byla koupena v letech 2018 a 2019.

Komponenty vlaků G1 se vyrábějí na různých místech. Pojezdy budou postaveny v továrně společnosti Siemens ve Vídni. Základní komponenty, jako je měnič pohonu, motory, pomocný měnič a integrovaná řídicí technologie, pocházejí z Norimberku. Řízení projektů, vývoj a podpora služeb probíhají v Erlangenu.

Důsledné, moderní a prostorné

Nejvýraznější na G1 je průchod mezi všemi částmi vozu. Jsou navzájem pevně spojeny, takže cestující mohou úplně projít. Ve srovnání s dnešním takzvaným dlouhým vlakovým provozem, ve kterém jsou spojeny dva dvojité vagóny, jsou vynechány dvě kabiny strojvedoucího a pomocné měniče pro napájení. Tím se sníží pořizovací náklady a hmotnost, což má pozitivní vliv na spotřebu energie. Kontinuita také nabízí více prostoru pro cestující. V předních a zadních vstupních prostorech jsou sedadla uspořádána podélně, volná místa pro invalidní vozíky, kočárky, chodítka nebo jízdní kola jsou za kabinou řidiče a v oblasti přechodů. To znamená, že v oblasti dveří dochází k menší akumulaci. O deset centimetrů širší dveře urychlují výměnu cestujících. Posuvné schody, překlenout propast mezi vlakem a nástupištěm a umožnit bezbariérový přístup. To znamená, že náš vozový park metra je téměř úplně přístupný bez mezery.

Nové vlaky jsou také zvenčí rychlé. V podnikových barvách VAG – červené, bílé – působí přátelsky, transparentně a moderně. Mimochodem, design byl vyvinut na základě designové studie ve spolupráci s mnichovskou kanceláří ergon3Design.

Vstupte nebo ne: barvy semaforu na dveřích

U starých vlaků DT1 sledují řidiči otevírání a zavírání dveří pomocí vizuální kontroly podél nástupiště. U vlaků G1 je toto ovládání zcela technicky zabezpečeno. Stejně jako je to u vlaků DT3 a DT3-F již standardem. Novinkou je, že LED světelné lišty na vnější a vnitřní straně dveří ukazují stav změny cestujícího nebo odjezdu vlaku. Červená znamená stop, zelená znamená nastupování.

Nové vlaky mají širší dveře pro cestující s inovativní světelnou signalizací LED. Spolu s nepřetržitým prostorem pro cestující ve čtyřdílných vlacích to zlepšuje tok cestujících. Automatické posuvné stupně na všech dveřích navíc zajišťují optimální bezbariérový vstup a výstup. Kontinuální, světlý a přátelský interiér s prostornými víceúčelovými oblastmi zprostředkovává subjektivní zabezpečení a zajišťuje příjemný pobyt. Vysoký komfort byl zajištěn také pro strojvedoucí: kabina strojvedoucího je nastavena tak, aby mohli řídit vlak ve stoje nebo vsedě. Čtyřdílné vlaky metra začaly provoz 20. srpna 2020.

Norimberská nejstarší linka metra

Nejstarší a nejdelší ze tří norimberských linek metra a zároveň ta s nejvyšším počtem cestujících je linka U1. Jeho trasa sahá od norimberské čtvrti Langwasser přes veletrh a norimberské hlavní nádraží do sousedního města Fürth.

S celkovou délkou 18,5 kilometrů a 27 stanicemi (z celkem 48 stanic v oblasti Norimberku / Fürthu) používá linku U1 ve všední dny zejména mnoho dojíždějících a školáků. Počty cestujících také prudce rostou, zejména při významných událostech, jako je norimberský vánoční trh a během veletrhů.

Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading