• Pá. Srp 19th, 2022

Mexiko omezuje lety na letišti v Mexico City kvůli obavám o bezpečnost

Kvě 15, 2022 , , , , ,
Stránka navštívena: 137
0 0
Doba čtení příspěvku:1 Minut, 59 Sekund

Mexiko omezuje počet letů na hlavním letišti v Mexico City a přesouvá více letů na nové letiště po novém incidentu, který přispěl k obavám o bezpečnost letectví. Tato zpráva přišla několik dní po téměř neúspěchu na letišti Benito Juarez (MEX) v Mexico City, kdy Volaris Airbus A320 musel na poslední chvíli provést oblet, aby se vyhnul přistání na letadle, které se řadilo na dráhu 5L.  Bezpečnost letectví v zemi se dostala pod drobnohled poté, co Mexiko otevřelo nové letiště v hlavním městě, přičemž globální asociace pilotů IFALPA vydala 4. května bezpečnostní bulletin pro MEX.

Vzhledem k překročení kapacity MEX se Mexiko rozhodlo využít vojenskou leteckou základnu Santalucia na severovýchod od Mexico City a přeměnit ji na letiště se smíšeným využitím. Tento uzel, Felipe Angeles Airport (NULU), byl otevřen 21. března 2022.  IFALPA však uvedla, že od otevření nového letiště byla informována o „několika incidentech“. Sdružení pilotů uvedlo letadla přilétající na MEX s nízkým obsahem paliva kvůli neplánovanému zdržení, přílišným zpožděním a také výstrahám z varovných systémů na blízkost země, kde jedna posádka téměř narazila do terénu.

„Zdá se, že s otevřením tohoto nově přestavěného letiště dostalo ATC zjevně málo školení a podpory, jak provozovat tuto novou konfiguraci ve vzdušném prostoru,“ komentovala IFALPA v bulletinu. Při posledním incidentu byl let Volaris VOI 799 z Mazatlánu, registrace XA-VRV, povolen k přistání na dráze 5L dne 7. května 2022. Let Volaris Costa Rica VOC 4069, rovněž Airbus A320 s registrací N545VL, však byl povoleno seřadit se na dráze 5L ke vzletu do Guatemala City (GUA).

Katastrofu odvrátila další posádka, která při přiblížení letounu Volaris varovala, že ranvej je obsazená. Video incidentu ukazuje, jak A320 provádí průlet v malé výšce.

Podobné články k tématu  Tchaj-wan po vojenských cvičeních Číny obnovuje lety přes svůj vzdušný prostor

Šéf tamní letecké provozní služby SENEAM Víctor Hernández Sandoval po incidentu rezignoval a mexické ministerstvo dopravy začalo incident vyšetřovat. Ministerstvo dopravy také vytvořilo skupinu s různými leteckými orgány, včetně IATA, IFALPA a odborů zastupujících piloty a řídící letového provozu, aby zlepšila bezpečnost v mexickém vzdušném prostoru.

Mexická vláda mezitím v prohlášení z 10. května 2022 uvedla, že chce naplánovat více než 100 letů denně na NLU, přičemž první fáze procesu by měla začít od srpna 2022. Charterové a některé nákladní lety budou také přesunuty do NLU okamžitě, podle prohlášení, o kterém informovala agentura Reuters. Kromě toho nebudou povoleny žádné nové lety do MEX a sloty nebudou navýšeny nad ty, které jsou již plánovány na letní sezónu 2022.

foto: Mislik / Shutterstock.com

Happy
Happy
%
Sad
Sad
%
Excited
Excited
%
Sleepy
Sleepy
%
Angry
Angry
%
Surprise
Surprise
%

O autorovi