Projekt Ljubljana Passenger Center (dále PCL) se naplňuje od své prvotní myšlenky před téměř dvaceti lety. Na ploše cca 36 ha vznikne několik prostorových celků, které se budou funkčně či programově doplňovat. Uprostřed PCL bude nová nádražní budova s ​​nástupišti, přímo navazující na dnes kulturně chráněné nádraží, postavené v roce 1849.

Reklamy

V Elea iC jsme ve spolupráci s architektonickou kanceláří Sadar+Vuga připravili projektové řešení modernizace železniční infrastruktury, které zahrnuje novou nádražní halu umístěnou nad kolejemi, přestavbu kolejí o nová nástupiště a přístřešky, zrekonstruovaný a rozšířený podchod, nový nadjezd přes Dunajskou cestu, rekonstrukce nádražních budov a uspořádání nových zelených marketů. V nejbližší době bude také zveřejněno výběrové řízení na zhotovitele.

Nová nádražní hala je navržena jako samostatná budova, která bude komunikačně a obsahově propojena se sousedními objekty (nové autobusové nádraží, nové obchodní centrum a stará památkově chráněná výpravní budova).

Střechu nadjezdu haly tvoří čtyřpolová konstrukce, která bude přesahovat přes koleje a klesat ve směru k nástupištím. Jeho geometrie členitých ploch propustí světlo skrz lamely a v hale za doprovodu zvuků vlaků vytvoří velkolepou atmosféru příjezdu a odjezdu. Mezi nástupišti a nádražní halou budou cestující využívat eskalátory a výtahy. Cyklisté a chodci projedou prodlouženým podchodem mezi centrem města a Bežigradem, kolem hospod, obslužných oblastí a garáže pro kola.

Dnešní stará výpravní budova bude ze západní strany obklopena zelenými plochami, řešenými jako otevřený prostor, který umožňuje dobrou orientaci a dostupnost ze všech směrů. Nová stromová plantáž poskytne stín a zmírní škodlivé dopady ze silnice a železnice. Zvláštní pozornost jsme věnovali udržitelnému hospodaření s dešťovou vodou, která zůstane na povrchu a přispěje ke zlepšení mikroklimatu. Projekt PCL zvažuje řadu dlouhodobých environmentálních cílů pro snížení hluku, skleníkových plynů, hospodaření s dešťovou vodou, zlepšení kvality ovzduší a zmírnění teplotních extrémů.

Velká část našeho interdisciplinárního týmu se podílela na projektu modernizace železniční infrastruktury. Odborníci z různých technických oborů čelili mnoha výzvám, protože v oblasti tratí jsou povoleny jen minimální zásahy. Nejviditelnějším výsledkem úspěšné spolupráce je jistě konstrukční řešení náročné střechy, která překlenuje délku 110 m a je tvořena ocelovými rámy a táhly.

Modernizací železniční infrastruktury splní stát a hlavní město svá dlouhodobá přání modernizovat osobní dopravu a zrekonstruovat degradovanou oblast hlavního nádraží v Lublani.

Možná to bude i podnět pro obyvatele k častějšímu využívání veřejné dopravy, což by mohlo dále přispět ke snížení znečištění a ochraně přírody a životního prostředí.

redakce
Author: redakce

Jsme lidi co jsou posedlí Rakouskem a Německem a chtějí o něm psát a prezentovat ho ve velkém

1 thought on “Ljbuljana se dočká nového hlavního nádraží

Comments are closed.

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading