Fotografie Airbus / Aerospatiale

Fotografie Airbus / Aerospatiale

Paříž, Londýn: Minulý víkend uplynulo 50 let, co komerční letectví učinilo nadzvukový skok do budoucnosti. 2. března 1969 uskutečnil svůj první technický let další ikona letectví – francouzsko-britská Concorde.

Montážní hala Concorde Fotografie Airbus / Aerospatiale
Montážní hala Concorde Fotografie Airbus / Aerospatiale

Řev motorů Rolls-Royce / Snecma Olympus 593 ohlušuje, když je posádka letadla upravuje na téměř maximální výkon. Po dlouhém čekání vrcholí výkřiky povzbuzení a potlesku a Concorde, sériové číslo 001, se majestátně vydává na oblohu nad Toulouse. Přesně tak byla napsána první stránka v historii nadzvukového komerčního letectví 2. března 1969 přesně v 15:38. Další Concorde, sériové číslo 002, startuje o měsíc později, 8. dubna 1969, přes kanál La Manche.

Reklamy

Bylo objednáno více než 70 strojů a vyrobeno pouze 20

Na podzim roku 1969 uskutečnil Concorde svůj první let, při kterém prolomil zvukovou bariéru, což otevřelo nové objednávky. Pan Am, BOAC a Air France jsou prvními zákazníky, kteří si objednali nadzvukové stroje. Dalšími přepravci, kteří zadali objednávky společnosti Concord, jsou Panair do Brasil, Continental Airlines, Japan Airlines, Lufthansa, American Airlines, United Airlines, Air India, Air Canada, Braniff, Singapore Airlines, Sabena, Iran Air, Olympic Airways, Qantas, Middle East Airlines a TWA. Všechny objednávky však nebyly dokončeny kvůli palivové krizi v 70. letech a vysoké ceně letadla. Pouze 20 z nich bylo vyrobeno v letech 1973–1979. Sloužily pouze u dvou leteckých společností: British Airways a Air France.

Concordy v barvách Air France a BOAC Fotografie Airbus / Aerospatiale
Concordy v barvách Air France a BOAC Fotografie Airbus / Aerospatiale

Vizionářský design letadla

Concorde je vedle Tupolev Tu-144 nejrychlejším nadzvukovým osobním letadlem v historii letectví. Inovativní, avantgardní, dokonce vizionářský projekt prováděný společně francouzskými a anglickými inženýry. Mnozí tvrdili, že tehdy předběhl svou dobu – za 27 let své služby neměl důstojného konkurenta, protože sovětský Tu-144 byl z osobní dopravy vyřazen pouhé tři roky po zahájení výroby kvůli mnoha technickým problémům a katastrofě v Paříži z roku 1973.

Concorde také vyvolal polemiku o ekologických otázkách. Bylo to o znečištění ovzduší a obrovském hluku při vzletu. Bohužel to bylo neuvěřitelně hlučné letadlo. Když vzlétl z Heathrow, celý Londýn věděl, že nadzvukový stroj začíná svůj let nad Atlantikem. Bylo na tom něco děsivého a důstojného zároveň. Zvuk Concorde, který šel za letadlem, nedal se zaměnit za žádný jiný.

Concorde trasy

Hlavní trasy společnosti Concorde byly transatlantické lety z londýnského letiště Heathrow (British Airways) a Paříže Charles de Gaulle (Air France) na letiště v New Yorku a Washingtonu. Let z Paříže nebo Londýna do New Yorku trval přibližně 3,5 hodiny, což je poloviční doba než u podzvukových letadel. Byly také organizovány speciální plavby, například silvestrovská plavba z Londýna. Letadlo vzlétlo těsně po půlnoci místního času v Londýně, poté přistálo v New Yorku 2,5 hodiny před Silvestrem a cestující a posádka oslavili Silvestra podruhé.

Letenky až 10 000 Amerických dolarů

Concorde vzal na palubu 100 cestujících. Sedadla byla namontována v systému 2 + 2, který je stejný jako u většiny regionálních strojů. Posádku nadzvukového letadla tvořili dva piloti, palubní inženýr a 6 letušek. Během své služby byl Concorde považován za velmi exkluzivní, dokonce snobské letadlo. Říká se, že jeho paluba byla místem. Za letenku na let přes Atlantický oceán jste museli zaplatit až 10 tisíc Amerických dolarů. I když je zajímavé, že lety Concordu byly po nějakou dobu relativně levné, oba dopravci výrazně zvýšili cenu, protože … samotní cestující očekávali vysoké ceny, což bylo známkou neuvěřitelné prestiže.

Let s francouzsko-britským zázrakem technologie neměl nic společného s dnes známými tradičními nebo nízkonákladovými leteckými společnostmi. K provozu Concorde byli zaměstnáni vynikající piloti a nejkrásnější letušky a hostesky na letištích. Cestující obdrželi pamětní sady gadgetů jako suvenýr, šampaňské a vynikající pokrmy. Dopravci využívající Concorde se dodnes pyšní skutečností, že na jejich palubách cestovaly nejvýznamnější osobnosti 20. století. Pope John Paul II, Queen Mother Elizabeth, Margaret Thatcher, Phil Collins, Mick Jagger, musicians of the AC / DC band a David Beckham. A to je jen hrstka slavných lidí, kteří cestovali v Concordu.

Jediné letecké neštěstí, které ukončilo Concorde

K havárii došlo 25. července 2000. Stroj Concorde, registrace F-BTSC, měl letět AF4590 z Paříže do New Yorku. Oficiální vyšetřování francouzské komise pro vyšetřování leteckých nehod (BEA) dospělo k závěru, že příčinou havárie byl kousek titanu, který spadl z letadla Continental DC-10 vzlétajícího o pět minut dříve. Během vzletu Concorde přejel levým kolem po kovovém prvku, což způsobilo prasknutí jedné z pneumatik, jejichž fragmenty zasáhly palivovou nádrž umístěnou těsně nad prostorem podvozku. Náraz způsobil silný únik paliva, který vzplanul z elektrického systému nebo z horkých součástí motoru. Když letadlo již překročilo rozhodovací rychlost V1, pod kterou bylo možné stroj bezpečně zabrzdit na dráze, velitel, Christian Marty se rozhodl pokračovat ve vzletu. Stroj s vypnutým motorem 2 a poškozeným motorem 1 však nebyl schopen získat rychlost a výšku, což v kombinaci se ztrátou stability vedlo ke zhroucení stroje na hotel a restauraci hned za Gonesse. Po havárii byly nadzvukové lety přerušeny téměř na rok. Do provozu se vrátil v roce 2001 se zesílenými pneumatikami a palivovými nádržemi.

Je třeba dodat, že francouzský soud shledal tehdejší společnost Continental Airlines odpovědnou za katastrofy Air France Concorde. Podle soudu a vyšetřovatelů nehodu způsobil kus odtrženého kovu, který na dráze zanechal americký dopravce s DC-10. Letecké společnosti Continental a mechanik, který byl v ten den odpovědný za kontrolu letadla, byli odsouzeni k 200 000 euro pořádkové pokutě. Letečtí experti považují takový rozsudek francouzského soudu za to, že si zčásti myli ruce nad vlastní odpovědností za nehodu. Obviňují také samotné letiště de Gaulle, které před odletem letadla nekontrolovalo přistávací dráhu. U mnoha z nich je zřejmé před spuštěním takového stroje zkontrolovat čistotu povrchu dráhy.

Soumrak prvního nadzvukového osobního letadla

Bohužel o dva roky později, v roce 2002, British Airways a Air France oznámily vyřazení Concorde z provozu na konci roku 2003. Důvodem byl klesající počet cestujících po havárii v roce 2000 a útoky na komplex World Trade Center v roce 2001, stejně jako enormní náklady na pozemní a údržbu každého letu. Poslední plánovaný let Concorde se uskutečnil 24. října 2003. Poslední let Concorde v historii se uskutečnil 26. listopadu 2003. Od té doby je Concorde k dispozici pouze v muzeích, tč. v Paříži, Le Bourget, Sinsheimu, New Yorku, Seattlu, Bristolu, Londýně a v Toulouse, hned vedle továren, ve kterých byl postaven, a v současné době existuje finální montážní linka ATR.

Vrátí se nadzvuková letadla?

Concorde zůstal symbolem a dosud nepřekonatelným vzorem. Kromě bývalého SSSR, které vyvinulo zmateně podobný Tupolev Tu-144, nenašlo nadzvukové letadlo žádné imitátory. Boeing rychle ustoupil od plánů na výrobu vlastního stroje tohoto typu a rozhodl se pro Jumbo Jet. V 21. století se však téma nadzvukového letu vrací. NASA a Lockheed Martin pracují na vlastních strojích. Boeing, který o svém projektu uvažuje, oznámil v únoru tohoto roku. partnerství se společností Aerion, která má průkopnický nadzvukový design nové generace. Boeing poskytne technické, výrobní a testovací zdroje a bude pomáhat s technickými lety, aby mohl na trh uvést nadzvukové letadlo Aerion AS2.  Mimochodem, stojí za zmínku americký start-up Boom, který nedávno dokončil další investiční kolo, během kterého shromáždil více než 100 milionů dolarů za pokračování projektu stavby nového nadzvukového komerčního letadla. Nové komerční letadlo rozbíjející zvukovou bariéru se bude jmenovat Overture a bude vyvíjet rychlost kolem 2,2 Mach, což je více než dvojnásobek rychlosti zvuku. Podle plánu by byl uveden do provozu v polovině dvacátých let jednadvacátáho století.

Admin
Author: Admin

Discover more from Transport Minutes

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading