OBB City-shuttle-stam Foto: J. Zwoferink

Změna dopravců na trati Bratislava – Komárno

Bratislava: Více než pozdě zveřejnilo Slovenské ministerstvo dopravy dohodu s rakouskými spolkovými drahami ÖBB a Železničnou spoločností Slovensko (ZSSK) smlouvu na provoz vlaků mezi Bratislavou a Komárnem. Od 13. prosince převezmou provoz po RegioJetu, ten včera oznámil úkony směřující k ukončení provozu na trati a hromadné propouštění. O práce u Regiojetu tak přijde 90 pracovníků. Více, než 2 měsíce se domáhal český Regiojet informací, jak to bude dále s provozem na trati, kde téměř každý vlak veze až 700 cestujících! Přitom dříve státní ZSSK na trati nasazovala motoráčky řady 810, kde jezdívalo okolo 10-15 cestujících a trať připomínala svoji podobou i chaotickým jízdním řádem příhraniční trať, kterou by bylo lepší zrušit, ač spojovala s hlavním městem.

Reklamy

Novou smlouvu na provoz dostanou dopravci jenom na 2 roky. Roční dotace má klesnout o zhruba 200 tisíc eur, cena za jeden vlakokilometr má být v průměru 9,65 eur. S příchodem nových dopravců zůstane zachovaný jízdní řád, řeší jen drobné úpravy pro optimalizaci nástupů a výstupu cestujících. Linka bude nadále v integrovaném systému Bratislavského samosprávného kraje.

Ministerstvo si slibuje zvýšení kvality cestování, kterou prý Regiojet neuměl nabídnout svým cestujícím a Ministerstvu stále něco sliboval co neuměl dodržet. Přitom právě Regiojet výrazně zvýšil kvalitu cestování na této trati a trať samotnou ročně využívalo několik milionů obyvatel, díky čemuž se celá oblast jižně od Bratislavy na Dunajskou Stredu výrazně zvětšila přebujelou výstavbou spojenou s mnohem lepší nabídkou vozů a kvality služeb.  ŽSR za celou dobu 20 let smlouvy s Regiojetem, který jezdil na trati nedokázala dodržet k čemu se zavázala a to zdvoukolejnit trať v úseku Bratislava – Dunajská Streda. Pokud by navíc došlo na to co se upozorňuje, pak ÖBB dodá 30-40 let staré barierové soupravy na tuto trať, ZSSK řadu 840, navíc by jezdili soupravy nově až do Maďarskéko Komarom, které by se poprvé spojilo přímo s Bratislavou. Z 90% nízkopodlažních spojů bude přibližně 30% nízkopodlažních.

Admin
Author: Admin