F-WZGU_(PR-XTE_048)_Airbus_A350-941_Airbus_Industrie_(LATAM_Airlines_Brazil)_TLS_16SEP16

LATAM propustí 1400 zaměstnanců a sníží mzdy o polovinu, současně požádala o ochranu před věřiteli

Jihoamerické LATAM Airlines oznámily plán propustit 1400 lidí v oficiálním oznámení. Drastické škrty ovlivní pouze tři procenta pracovní síly dopravce. 43 tisíc zaměstnanci místo toho dostanou sníženou mzdu o polovinu.

Bohužel jsme dospěli k závěru, že nemáme jinou možnost, než snížit zaměstnanost ve společnosti – řekl Roberto Alvo, prezident společnosti LATAM Airlines.

Reklamy

Jedná se o první leteckou společnost v regionu Jižní Ameriky, která oznámila plán propouštění. Několik dalších dopravců neplatí svým zaměstnancům, ale dosud je formálně nepropustili. Letecká společnost Azul poslala 78 procent zaměstnanců na dovolenou bez výplaty. Větší konkurenti, jako jsou GOL Linhas Aereas nebo Avianca Holdings , v současné době neplatí polovinu zaměstnanců.

Letecký průmysl kontinentu je v současné době uzemněn po uzavření letišť v mnoha zemích. Momentálně je k dispozici pouze několik dálkových linek. Letecká společnost Continental se bude nadále pohybovat směrem ke zrušení letů a zpoždění dodávek dříve objednaných strojů, dokud se nezlepší krize související s koronavírusovou pandemií SARS-CoV-2. 

LATAM obsluhoval v dubnu pouze pět tras po přísných omezeních zavedených v Brazílii. Kromě toho se omezení promítla do počtu cestujících, kterých je málo. Aby se tato špatná situace napravila, jihoamerický dopravce se rozhodl pronajmout několik A350 výkonnějším Qatar Airways.

Ochrana před věřiteli, jako poslední šance?

Skupina LATAM požádala o rozhodnutí pod dohledem soudu v New Yorku, uvádí zpráva „Bloomberg“. Největší letecký dopravce v Latinské Americe čelí velkým finančním problémům kvůli krizi způsobené virem COVID-19. Dluh společnosti z Chile se odhaduje na sedm miliard dolarů.

Kapitola 11 zákona o bankrotu Americký zákon umožňuje leteckým společnostem pokračovat v činnosti a po určitou dobu legálně vyplácet své věřitele. Hlavními akcionáři společnosti LATAM jsou chilská rodina Cueto a společnost Delta Air Lines , která před rokem získala balíček ve výši 2,25 miliardy USD, čímž rozšířila své pokrytí v Jižní Americe.

Většina hlavních leteckých společností v USA zažila za posledních 20 let slavnou „Kapitolu 11“. Nedávno udělal totéž kolumbijský Avianca. Pobočky ve skupině LATAM v Brazílii, Paraguay a Argentině nejsou předmětem reorganizačních řízení. Chilský dopravce přepravil ročně přes 70 milionů cestujících s flotilou více než 300 letadel. V posledních týdnech omezil přes 1850 pracovních míst v Chile, Kolumbii, Ekvádoru a Peru. Dříve zaměstnával 40 tisíc lidí ve skupině LATAM se museli snížit až o 95 procent aktuálně zaměstnaných pracovníků. ten zbytek byl poslán na dovolenou, nebo propuštěn.

Skupina LATAM je největším leteckým dopravcem v Jižní Americe, který vznikl sloučením chilských leteckých společností LAN Airlines a brazilské TAM Linhas Aereas v červnu 2012. Společnost provozuje několik obchodních a komoditních poboček se sídlem v Paraguay, Ekvádoru, Kolumbii, Peru, Argentině, Brazílii a Chile. Před vypuknutím pandemie provozovala flotila 378 strojů 256 cest po celém světě.
Admin
Author: Admin